KOBİ’ler İçin Uygun Olan Kredi Türleri

kobi-kredi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KOBİ kredileri ise ticari krediler arasında oldukça farklı çeşitlerle sunulabilir. Örneğin en belirgin iki farklı türü vardır. Bu türler ise kendi aralarında farklı kampanya ve fırsatlarla çeşitli kredi tekliflerine dönüşür.

 1. Nakdi Krediler

KOBİ’ler için nakdi krediler bildiğimiz ihtiyaç kredisi gibi başvurusu yapılan ve nakit ihtiyacımızı karşılayan finansman destekleridir. Buna birçok örnek gösterilebilir. Nakdi kredi denildiğinde KOBİ’ye özel farklı fırsatlarla karşılaşmak gayet mümkündür.

 1. Gayrinakdi Krediler

Birçok kişinin ismini bile bilmediği bu tip kredilerde ise karşılıklı alışverişin garanti altına alınması amaçlanır. Bir şirketin aldığı hizmet veya mal karşılığında ödeme yapacağının teminatıdır. Teminat bir banka aracılığıyla satıcı şirkete ulaştırılır. Teminata göre alıcı şirket belirtilen vade üzerinden satıcı şirkete ödeyeceği meblağı garanti etmiş olur. Bankalar ise KOBİ’lere gayrinakdi kredi sağlayarak komisyon ve faiz oranları ile kâr ederler.

Tabi ki KOBİ kredileri için nakdi ve gayrinakdi krediler kendi içlerinde de farklı alternatiflere ayrılır.

 1. KOBİ’lere Özel Nakdi Kredi Türleri
 • Taksitli Kredi Başvurusu

KOBİ’ler için aylık veya farklı vade seçenekleriyle belirlenmiş ödemelere sahip olan kredi türüdür. Farklı para birimlerinde kullanılabilir. Sermaye arttırmak, işletmeyi büyütmek veya işletme açmak gibi amaçlar için uygundur.

 • Spot Kredi Başvurusu

Günden güne değişikliğe uğramayan kredi türüdür. KOBİ kredi başvurusu yaparken spot kredi seçeneğiyle tüm vadelerde ödenecek meblağ önceden belirlenmiş olur.

 • Rotatif Kredi Başvurusu

Günlük kredi gibi bir tanımlama çok yanlış olmayacaktır. Kısa vade içerisinde finansman desteği arayan KOBİ’ler için idealdir. Yüksek vade seçeneği olmadığı için günlük faiz uygulandığını unutmamak gerekir. Üç aylık periyotlar olarak başvurusu yapılabilir. Yılın dört çeyreği için farklı ödeme planları gündeme gelebilir.

 • Proje Kredi Başvurusu

KOBİ’ler için proje kredisi veren bankaların birçoğu için %75’e kadar kredi sunulabilir. Projenizle başvuru yaptığınızda yeni işletmeniz için finansman desteğinin büyük bölümünü alabilirsiniz.

 • İskonto Kredi Başvurusu

Minimum 1 hafta, maksimum 1 yıl vade seçeneğiyle başvuracağınız kredi seçeneğidir. Burada teminat olarak ileri tarihli bir gelir kaynağı sunulmalıdır. İleride tahsil edilecek olan çek veya senet buna örnektir. Elinizde yılın ikinci çeyreğinde 1.000 $ değerinde bir çek olduğunu varsayalım. Bankaya KOBİ iskonto kredisi başvurusu ileterek yılın ilk çeyreğindeki güncel kur üzerinden bu çek aracılığıyla finansman desteği sağlayabiliyorsunuz.

 • Hazır Hesap Kredi Başvurusu

Ticari anlamda sunulan bir nakit avans gibidir. İşletmenin temel harcamaları olan fatura gibi giderlerin otomatik olarak kesildiği hesaptır. İşletmenin hesabına para girdiğinde bu meblağ kısa vadeli olarak aktarıldığı için kapatılır. Bir sonraki ay için bu giderler tekrardan hazır hesap bölümünden karşılanır.

 • POS Temlik Kredi Başvurusu

POS temlik kredisi için bankayla blokeli bir çalışmanız olması gerekir. Burada temlik edilenin karşılığı olarak kredi limitiniz açılacaktır.

 1. KOBİ’lere Özel Gayrinakdi Kredi Türleri
 • Akreditif Kredi Başvurusu

Şartlı taahhüt olarak özetleyebileceğimiz bu kredi türünün ithalat esnasında kullanıldığını söyleyebiliriz. Alınan mal veya hizmetin karşısında, diğer ülkede alacaklı olan şirkete yapılacak ödemeye teminatı banka verir.

 • Kabul Kredisi Başvurusu

İhracat esnasında ithal eden şirketin veya kişinin ücreti ödeyeceğine dair sunulan teminattır. İthalat yapan şirketlerin diledikleri şekilde vade seçenekleriyle alım yapmaları mümkün olur.

 • Teminat Mektubu Başvurusu

Teminat mektubu bir ödeme garantisi olarak banka tarafından verilir. Genelde kişilere özel veya şirketler için sunulan bir güven prosedürüdür. Satıcının mağduriyet yaşamayacağı banka tarafından taahhüt edilir. Eğer alıcı şirket belirtilen tutarı ödemezse banka tarafından bu zarar karşılanır. Karşılıklı güven olması ve ticaret sorunu yaşanmaması için gerekli bir alternatiftir.

 • Referans Mektubu

İhale katılımları için şirketlerin başvurdukları yöntemdir. Burada inşaat sektörü başta olmak üzere birçok şirketin başvurusu gözlemlenebilir.

 • Harici Garanti Kredi Başvurusu

Harici garanti mektubu sayesinde yabancı para birimleri için bir teminat mektubu düzenlenebilir. Birbirleriyle çok benzeyen bu belgelerin para birimi dışında çok az farkları vardır. İthalat ve ihracat yapan firmalar için ciddi anlamda güven algısı yaratır.