Konut Kredisi Başvuruları Nasıl Değerlendiriliyor?

kreq

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilhassa Türkiye için uygulanan mortgage sisteminin ipotek üzerine kurulu olduğunu söylemeliyiz. Aynı zamanda verilecek olan kredi hakkında tüm bilgilerin önceden araştırılması gerekiyor. Bankaların genel anlamda konut kredisi oranı %80’dir. Yani %20 peşinat ödemesi ile beraber evin değeri üzerinden %80 kredi çekebilirsiniz.

Bu hesaba göre 100.000 TL değerindeki evin kredisi için 20.000 TL peşinat ödemesi çıkar. 200.000 TL değerindeki eve 40.000 TL, 300.000 TL değerindeki eve ise 60.000 TL dolaylarında peşinat ödemeniz şarttır.

Evi satın alabilmeniz için gereken diğer tutar ise banka tarafından size sunulur. Bu tutar karşılığında ise bankanın aldığınız evi ipotek etmesi gerekir. Bunun finans kuruluşu tarafından bir güvence olarak görüldüğünü söylememiz şart. Sizin ödemenizi aksatmanız veya yapmamanız durumunda banka evi satar ve zararını karşılar. Size ise ödediğiniz kısmı iade masraflar dışında olacak şekilde iade eder.

Konut kredisi reddedildi veya konut kredisi neden onaylanmıyor soruları bu minvalde çok sık soruluyor. Çünkü bilinçsiz bir biçimde konut kredisi başvurusu yapıldığını görebiliyoruz. Bilmeniz gereken detaylar ise hem kredi hakkında hem de satın almayı düşündüğünüz mesken hakkındadır.

  • Kredi Notu ve Risk Raporu

Findeks kredi notu öğrenmek için resmi sitesinden risk raporu satın alabilirsiniz. Ortalama 10 TL karşılığında tüm finansal bilgilerinizi görme fırsatınız olacaktır. Kredi notunuz iyiyse konut kredisi onaylanma süreci pozitif olabilir. Eğer riskli bir müşteriyseniz ve son 5 yılınıza ait finansal bir düzensizlik var ise problem yaşayabilirsiniz. Geçmişte kullandığınız krediler burada ödeme alışkanlıklarınız için örnek teşkil edebilir.

  • Konut Kredisi Başvuru Formu

Konut kredisi başvuru formu için ilk olarak bireysel bir inceleme yapılır. Ardından ise aile bireylerinin borçları, gelirleri ve finansal durumu göz önünde bulundurulur. Örneğin tek maaş ile onaylanmayacak bir konut kredisinin, eşin çalışma durumu ile onaylanabileceğini söyleyebiliriz.

  • Satın Alınacak Evin Taşıması Gereken Özellikler

Gayrimenkul niteliği şeklinde özetlenebilecek bu özelliklerin bankanın istediği şartlarda olması gerekiyor. Daha doğrusu bankanın satarak paraya çevirebileceği, herhangi bir icra ya da mülkiyet problemi olmayan evlerden söz edebiliriz. Yani kat irtifakı ve kat mülkiyeti olmayan, arsası üzerinden tapulu, belediyeden iskanı alınmamış bir ev için banka konut kredisini reddeder.

Konut kredisi ödemeleri diğer kredilere göre çok daha önemlidir. Sıradan bir ihtiyaç kredisini daha düşük tutarlar ile maksimum 48 aya kadar öderiz. Bu süreç bile birçok kişi için ciddi anlamda uzundur. Fakat konut kredisi taksit sayısı için daha da uzun vadeler söz konusudur. 20 yıl vade bile yapılabilir. En sık tercih edilen vade ise 120 ay üzerinden 10 yıldır. Bu denli uzun vade ile konut kredisi ödemek için ciddi bir psikoloji, maddi güç ve manevi desteğe ihtiyacınız olabilir.