Konut Kredisi Başvurusu en doğru nasıl yapılır?

konut-kredisi-1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de ve dünyada mortgage sisteminin çok yaygın olması alım gücüyle doğru orantılıdır. Türkiye için istatistiklere bakıldığında da %30-40 dolaylarında ipotekli kredi kullanıldığını görmekteyiz.

Bu aşamada konut kredisi başvurusu yapmak için ilk adım evi bulmaktan geçiyor. Çünkü aktif olarak krediyi çekebilmeniz için tapu, kat mülkiyeti ve kat irtifakı olan bir ev bulmuş olmanız gerek. Aksi halde evi bulmadan konut kredisi başvurusu yapmak mümkün değil.

Bunu konut kredisi başvurusu nasıl yapılır sorusuna evraklarla cevap verirken daha iyi anlayabiliriz. Aşağıdaki evraklar dahilinde herhangi bir bankanın kredi birimine giderek başvurunuzu iletebilirsiniz.

  • Nüfus Cüzdanı
  • İkametgah belgesi veya son 3 aya ait fatura
  • Alacağınız evin tapu fotokopisi, kat mülkiyeti ve kat irtifakı
  • Gelir belgesi/bordro

Bu şartlar altında konut kredisine başvuru yaparken sizden istenilen detaylar arasında ödeme planı da olacaktır. Daha doğrusu ne kadar ödeme yapacağınız veya kaç ay vade istediğiniz önem taşımaktadır. Konut kredisi vade seçeneklerinin 100 ve 120 ay gibi sürelere uzayabildiğini biliyorsunuz.

Bazı projelerde ve bankalar tarafından 240 ve 360 ay vade seçeneklerinin bile gündeme geldiği günlerde yaşıyoruz. Tabi ki vade uzadıkça artan maliyet oranını unutmamak gerekiyor. Bu durumda da konut kredisi başvurusu yapmak sizin gelir gider dengenize göre şekillenebiliyor.

Şu sıralar finans uzmanlarının önerisine kulak verenler %40 oranında konut kredisi ödemesi ile başvurularını iletiyor. Böylece 2.000 TL maaşı olan bireyin totalde ödeyeceği konut kredisi aylık ödeme tutarı 800 TL oluyor.

Ev sahibi olmak için uzun vadede bu tutar bile yeterlidir. Ancak eşlerin çalışması durumunda toplam eve giren geliri 4.000 TL hesaplayarak, konut kredisi ödemeleri için 1.600 TL taksit ödemeyi uygun görebilirsiniz. Bunu yapmadan önce ileride veya kısa vadede başınıza gelebilecek olayları önceden planlayabilirsiniz. Sürprizlere açık olmak ve belli bir birikime sahip olmak hayat kurtarabilir.

Bilhassa evlilik, çocuğun eğitim gideri, araç veya sağlık giderleri için konut kredisi ile ilgili yeniden yapılandırma başvurularında ciddi artışlar oluyor. Haliyle kendinizi psikolojik anlamda rahat hissedeceğiniz bir ödeme planı üzerinde durmanız önerilir.

Konut kredisi başvurusu yaparken vereceğiniz gelir belgesinin ücretli çalışanlarda maksimum 1 aylık, bordro sunacak olan memurlarda ve özel sektör çalışanlarında ise maksimum 2 aylık olması zorunlu kılınıyor. Yine maaşınız üzerinde hiçbir kesinti olmaması, haciz ya da icra takibinizin bulunmaması şart koşuluyor.

Emeklilere konut kredisi çıkması için 65 yaş sınırını unutmamalısınız. Yani 60 yaşında bir emeklinin 10 yıl vade ile konut kredisi çekebilmesi son derece güç görünüyor. SGK üzerinden alınacak olan belge veya maaş müşterisi olduğunuz banka üzerinden doğrudan başvuru yapabiliyorsunuz.

İşyeri sahipleri veya işletme ortağı olanlar ise gelir giderini gösteren bilanço, vergi levhası ve beyannameler ile başvuru yapabiliyor. Sonuç odaklı baktığımız zaman düzenli geliriniz olduğunu kanıtlayan bir belge sunduktan sonra uygun evi bulmanız durumunda konut kredisi başvurusu onaylanacaktır.

Konut kredisi onaylanmayan kişiler için ipotekli bir kredi olduğundan ötürü evin durumunu göz önünde bulundurmak gerektiğini söylemeliyiz. Şu sıralar birçok insanın %20 peşinat zorunluluğunu da es geçtiğini belirtmek gerek. Yani 150.000 TL değerindeki evi satın almaya karar verdiğiniz zaman 150.000 TL kredi çekemiyorsunuz. Yapılan ekspertize göre %20’si için peşinat, %80’i için kredi tutarı belirlenir. En az 30.000 TL peşinat ödemeniz gerekir.