Konut Kredisi Başvurusundan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kredi başvuruları her zaman bankaların kendisini güvence altına aldığı işlemlerdir. Örneğin ihtiyaç kredisi için maaşınız teminat altındadır. Olası bir ödeme güçlüğü ile beraber maaşınıza haciz konulabilir. Aynı durum konut kredisi için geçerliliğini korumaktadır. Yani konut kredisi ödemeleri aksatıldığında ipotek edilmiş olan ev satışa sunulur. Gelen gelir ile banka zararını kapatır.

knt

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut kredisi başvurusu yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı hususları derlemek istiyoruz. Gerek konut kredisi başvurum reddedildi diyenler için gerekse konut kredisi çekmek için hangi evler tercih edilmeli diyenler için bir kılavuz yaratacağız. Böylece ev kredisi çekerken akla takılacak tüm detaylar çözülmüş olacaktır.

Öncelikle konut kredisinin hangi evlere çıktığına bakalım. Konut kredisi çekebileceğiniz evlerin kesinlikle kat irtifakı ve kat mülkiyeti olması gerekiyor. Yani yalnızca tapusu olan bir ev için kredi kullanılamıyor. Yine %80’i tamamlanmış ve yapım aşamasında olan evi kredi ile satın alabilirsiniz. Fakat daha öncesinde banka evin tamamlanma sürecini öngöremediği için bu krediye olumsuz cevap verir. Çok yaşlı, merkezi olmayan konumlarda yer alan veya satışı yapılamayacak evler için banka onay vermeyecektir. Bankanın ipotek edeceği ve bunun karşılığında size krediyi vereceği ev teminat olarak görülür. Her halükarda banka bu evi elden çıkararak hızlı biçimde zararını ekarte etmek ister.

Özellikle konut kredisi çekecek olan kişinin yaşı önemlidir. Burada yaşın ilerlemesi ile beraber hayat sigortası gerekliliği doğar. Konut kredisi için konutun sigortalı olması ve DASK yani zorunlu deprem sigortasının yaptırılmış olması gerekir. Yine kredi onayından önce sigorta masrafı olarak size yansıyacak olan hayat sigortası primi önemlidir.

Eğer konut kredisini çekmeden önce ödeme planı hazırlarsanız büyük bir sorun yaşamadan süreci atlatabilirsiniz. Psikolojik ve manevi olarak çok önemli bir detaydan söz etmekteyiz. Çünkü 120 ay boyunca ev kredisi ödemek maddi anlamda yormaktan ziyade manevi olarak insanı çöküntüye uğratabilir.

  • Gelirinizi Hesaplayın
  • Ortalama giderinizi belirleyin
  • Satın alacağınız ev için birikiminizin ne kadar olduğunu belirleyin
  • Ev kredisi için %20 peşinat oranını kenarı koyun
  • Ev kredisi taksit tutarı haricinde nereye ödemeniz var belirleyin
  • Ekstradan çıkabilecek ödemeleri saptayın

 

Ev kredisi çekmeden önce en önemli husus peşinattır. Birçok kişi henüz birikimi yokken bile ev kredisi çekebileceğini zanneder. Ancak totalde ekspertiz raporuyla belirlenecek evin bedeli üzerinden %20 oranında peşinat alınır. Bu peşinat tutarının ise doğrudan siz tarafından verilmesi gerekir.

Eğer ikinci bir maaş ile beraber ihtiyaç kredisi çekerek bu peşinat tutarını ödemeyi düşünüyorsanız çok daha dikkatli olmalısınız. Neredeyse 36 veya 48 ay boyunca sürecek olan çift kredi ile karşı karşıya kalacaksınız. Ortalama olarak eve giren %65’lik bir dilimin kredi ödemelerine gitmesi her zaman için çok mantıklı olmayabilir. Özellikle birikim olmadan ev sahibi olma hayali kurmak hayal olarak kalabilir.