Kripto Piyasası için Nisan ayı Değerlendirmesi

Kripto paraların parlak geleceğine inananlar ile yok olacağını tahmin edenler arasındaki savaş son sürat devam ediyor. Bu özellikle büyük kurumsal yatırımcılar arasında safların belirlenmeye başlamasıyla iyice kızıştı. İki tarafta kendi düzenleyici mekanizmalarının duruşlarını savunarak savaşa devam etmekte.

cripto-nisan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birbirinden bağımsız başka ülkelerdeki düzenleyicilerin konumu çok farklıdır. Örneğin, Hintli yetkililerin kripto para birimleriyle işlemleri yasaklayan ve madenciler ve tüccarlar için cezai ve idari sorumluluk getiren neredeyse hazır bir tasarısı var. Ve ABD Fed Başkanı Jerome Powell, aksine, geleneksel finans ve kripto para birimlerinin birleşimini inkar etmiyor. Tabii ki, büyük olasılıkla umutlarını Amerikan Merkez Bankası’nın (CDBC) dijital para birimine bağladıkları biliniyor.

Birçok büyük ülkenin hükümetlerinin, kendi fiat para birimlerinin dijital muadillerini ihraç etme olasılığını düşündüklerini unutmayın. Ve büyük olasılıkla, bitcoin ve en iyi altcoin formundaki rakiplere hiç ihtiyaç duymazlar. Dolayısıyla yakın gelecekte sadece ulusal değil, uluslararası platformlarda da kamu ve özel sektör arasında gerçek savaşlar görmemiz mümkün.

Bu arada merkez bankaları, COVID-19 salgınına karşı mücadelede ekonomilerini desteklemek için teminatsız para basmaya devam ediyor. TV sunucusu ve yatırım şirketi Heisenberg Capital Max Kaiser’in kurucusuna göre, bu ulusal para birimlerinin “hiperenflasyonist çöküşüne” ve bu yıl bitcoin’in 220.000 $ ‘a yükselmesine yol açacak. Üstelik Kaiser, bitcoin’in küresel ödemelerdeki avantajlarının bankaları işe yaramaz hale getireceğine inanıyor. Kendisinin de belirttiği gibi, “döviz piyasasında günde 5 trilyon dolar tamamen bitcoin ile değiştirilebilir.”

Şu anda, JPMorgan’daki analistlere göre, ana odak noktası, ekonomik canlandırma programının bir parçası olarak ABD vatandaşlarına yapılan ödemelerin bir sonraki kısmı ile ilişkili perakende yatırımının büyümesi. Mizuho Securities tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD vatandaşlarının ekonomik yardım şeklinde alacağı 380 milyar doların yaklaşık% 10’u iki tür varlığın satın alınmasına harcanabilir: Bitcoin ve hisse senedi. Çalışma, önümüzdeki günlerde çek almayı bekleyen beş Amerikalıdan ikisinin bu fonların bir kısmını yatırım için kullanmayı planladığını ortaya koydu. Mizuho Securities Genel Müdürü Dan Dolev’e göre, bitcoin’in toplam yatırımın% 60’ını oluşturması bekleniyor ve bu, kripto para biriminin piyasa değerine yaklaşık% 3 ekleyebilir.

Elbette% 3 küçük bir rakam. Belki de bu yüzden uzmanların yalnızca% 35’i, ana kripto para biriminin baharın sonunda sürekli olarak 60.000 $ ‘ın üzerinde bir yer elde edebileceğine ve hatta 75.000 $’ a yükseleceğine inanıyor. Analistlerin çoğu (% 65), Bitcoin’in 50.000-60.000 $ kanalında yatay bir hareket olacağını tahmin ediyor.

Tüm bunların yanı sıra bazı komplo teorisyenleri tarafından yüksek sesle nisan ayı başların da başlayıp dünyaya kısa sürede yayılacağını düşündükleri ulusal ayaklanmalar olması olasılığı mevcut dünya ekonomisini alt üst edebilecek boyutlar da olabilir hiper enflasyonun bu ayaklanmalarla tavan yapacağı ve kripto değerlerin de bu olaylarla durdurulamaz bir seviye de seyredeceği söylenmekte.

Kerim TURAN