Londra swap piyasasında Türk Lirası faizi yüzde 1000’in üstünde!

Alınan bilgiye göre, Londra swap piyasalarında gecelik Türk Lirası faizi yüzde 1.400'e kadar yükseldi.

swap_piyasası

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 senesinde Londra swap piyasası konuşulmaya başlanmıştı. Türk bankaları tarafından Londra piyasalarına Türk Lirası akışı kesilmişti. Bunun üzerine Türk Lirası swap faizleri 2019 senesinin Nisan ayında yüzde 1.200’e kadar yükselmişti. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından bankaların bu tarz işlemleri kısıtlanmıştı. İşlem hacimlerinin de oldukça düşük düzeylere gerilediği görülmüştü.

Alınan bilgiye göre, Londra swap piyasalarında gecelik Türk Lirası faizi yüzde 1.400’e kadar yükseldi.

Swap faizinin artırılmasıyla birlikte yabancı yatırımcıların Türk Lirası ile borçlanarak söz konusu para biriminin karşısında açığa satış pozisyonuna geçmesinin maliyeti de artırılıyor. Böylece Türk Lirası’ndaki değer kaybının engellenmesi amaçlanıyor. Fakat söz konusu metodun serbest piyasa dinamiklerine uygun olmadığı ifade ediliyor. Yabancı yatırımcıların Türk Lirası cinsinden varlıklara yönelik güveninin sarsılmaya başladığı belirtiliyor.

Yatay seyirde

Türk Lirası, dün ABD dolarının karşısında yüzde 10 değer kaybına uğradı. Türk Lirası, bugün ise yatay seyrediyor. Dolar/TL kurunun, 23 Mart Salı günü 7,89 düzeyinde olduğu görülüyor.

“Yatırımcıları bitiriyorlar”

Tim Ash isimli stratejist, swap faizlerinin yükseltilmesine tepki gösterdi. Türk Lirası’na karşı kısa pozisyona geçmenin maliyetinin artırıldığını ancak Türk Lirası cinsinden varlıklara yatırım yapan insanların da bitirildiğini kaydeden Ash, Eski TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Naci Ağbal ile Türkiye’ye güvenen ve yatırım yapan herkesin cezalandırıldığını belirtti.

Swap ne anlama geliyor?

Swap, iki tarafın bir yükümlülük ya da varlığa bağlı durumda olan nakit akışını kendi aralarında değiştirmeleri anlamına geliyor. 10 senelik sabit faizli borcu olan bir şirket ile dalgalı faizli borcu olan bir şirket, kendi aralarında yükümlülüklerini değiştirebiliyorlar. Söz konusu işlemlerde, döviz kurlarında ve faiz oranlarında yaşanan değişmeler neticesinde meydana gelen riskin azaltılması hedefliyor.

Swap, döviz kurlarında oynaklığın meydana geldiği dönemlerde, söz konusu oynaklığın yarattığı riskin engellenebilmesi için kritik bir araç olarak görülüyor.

Ne olmuştu?

2019 senesinin Ağustos ayında TL’de (Türk Lirası) gerçekleşen değer kayıplarının ve oynaklığın engellenebilmesi amacıyla BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından bankaların swap işlemleri kısıtlanmıştı. Bankalar ile yurt dışı yerleşikler arasında yapılan ve “bir tarafı döviz, diğer tarafı ise Türk Lirası” olan para swaplarının, yasalara uygun şekilde belirlenen öz kaynakların yüzde 25’ini aşamayacağı bildirilmişti. Söz konusu kısıtlamaya vadeli Türk Lirası alım yönünde yapılacak olan forward ve opsiyon gibi işlemlerin de eklendiği kaydedilmişti. Söz konusu karar, Türk Lirası’ndaki kayıpların telafi edilmesini sağlamıştı.