Milyonlarca Kişiye Burs Müjdesi! Devletten Burs İmkanı Sürüyor İşte Şartlar

Gündemde en çok merak edilen konulardan biri de bursluluk sınavı. 2021 Yılı Mart ayının PYBS bursunun yatmasını sabırsızlıkla bekleyenler PYBS bursları hangi tarihte yatırılacak? sorusuna yanıt arıyor. PYBS Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı, Devlet parasız yatılılık bursu ilköğretim ve lise öğrencilerine sağlanan bir burstur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen burs ücretine 2021'de zam yapıldı. Milyonlarca kişiye burs müjdesinin tüm detayları haberimizde sizlerle...

artlar

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

PYBS bursları gündemde yoğun bir şekilde araştırılıyor. Ortaokuldan 5,6,7,8 sınıflar ve liseden 9,10,11’nci sınıfların katılabildiği sınav sonrasında başarılı olan öğrenciler PYBS burs parası alabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği sınav sonrasında öğrenciler 2020’den itibaren 290 TL ödeme almaya başlıyor. PYBS Burs ödemeleri her ay ayın 25’inde hesaplara yatırılıyor. PYBS 2021 yılının ilk 6 ayında 340 TL olarak hesaplara yatırılacak.

PYBS Bursu Ücreti

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen bursluluk sınavı ile belirli bir gelirin altında geliri bulunan ailelerin başarılı olan öğrencilerine burs bağlanıyor. Bursluluk sınavı her sene 1 kez yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen PYBS sınavı 5,6,7,8,9,10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin katıldığı bir sınav türüdür. Sınava katılım sağlayan öğrencilere 100 soru sorulmaktadır. Başarılı olan öğrenciler bu burstan faydalanmaya hak kazanırlar. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına giriş için aranan bazı koşullar mevcut. Bu koşulları yerine getiren öğrenciler sınava girme hakkı elde ediyor.

PYBS Burs Ve Sınav Başvurusu Yapmak

2021 senesinde PYBS burs başvurusu online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru için önce sınav başvurusunun yapılması gerekiyor. Başvurular; E-Okul Giriş, Meb Giriş, ODSGM Giriş adresleri üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Başvuru gerekli koşullara uygun olan öğrencilerin velileri tarafından yapılabiliyor. Başvuru için ilk adım okul idaresine müracaat etmektir. Ardından öğrenci koşullara uygunluk sağlıyorsa okul müdürlüğü tarafından onay alır ve PYBS başvurusu bu şekilde tamamlanır.

PYBS Bursu Kimlere Bağlanır?

PYBS Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı, Devlet parasız yatılılık bursu ilköğretim ve lise öğrencilerine sağlanan bir burs türüdür. 18 yaşına kadar yararlanılabilen bu burs için bir sınav düzenleniyor ve burstan faydalanmak isteyen öğrenciler bu sınavda 100 soru cevaplıyor. Her sene 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin katıldığı sınavda, duyurulan kontenjan kadar öğrencilere burs fırsatı sağlanıyor. Bu sene 60 bin öğrenciye burs fırsatı sağlanmasına karar verilmiştir.

Bursu alabilmek için temel koşul senelik kişi başına düşen gelirin ifade edilen tutarın altında seyretmesidir. Yani durumu iyi olan bireylere burs bağlanmıyor. Fakat öğretmen ve gazi çocukları için bu durum istisna olarak işlemektedir. Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir unsur olarak kabul edilmektedir. Fakat bu bursu elde edebilmenin tek yolu düzenlenen sınavdan yüksek bir puan elde etmektir.

PYBS Sınavı Ne?

Devlet parasız yatılılık bursu ilköğretim ve lise öğrencilerine sağlanan bir burs türüdür. Süresi 18 yaşına kadar olup, 5. sınıftan 11. sınıf da dahil olacak şekilde bu sınıf aralığında bulunan öğrenciler burstan faydalanabilmektedir. Bursu almak için tek koşul yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen tutarın altında seyretmesidir. Yani durumu iyi olan öğrencilere burs bağlanmıyor. Fakat gazi çocukları ve öğretmen çocukları bu duruma dahil değildir.

Devlet parasız yatılılık bursu 6, 7 ve 8. sınıflara SBS sınavından elde ettikleri puanların yüksekliğine göre veriliyor. Fakat 5. ve 9, 10, 11’inci sınıflara giden öğrenciler, yalnızca bu bursa özel gerçekleştirilen sınava katılmak zorundadır.