Mobius: TL’deki tepki aşırı!

Mark Mobius isimli yatırımcı, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası) Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından TL'de görülen tepkiyi "aşırı" olarak nitelendirdi.

mobius

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası) Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının etkileri hala sürüyor. Ağbal’ın yerine “düşük faizi” savunan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi üzerine manipülasyonlar başladı.

“Zayıflık sürmez”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Mark Mobius isimli yatırımcı, TL’deki zayıflığın sürmeyeceğini ve ilerleyen süreçte istikrarlı bir hale geleceğine inandığını söyledi.

“İstikrarlı bir hedef var”

Mobius, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Merkez Bankası başkanlarının değişmesi durumunda panik oluşmasının normal olduğunu söyledi. TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) başkanlığına yeni bir isim getirilse bile istikrarlı TL hedefinin sürdüğünü aktaran Mobius, TL’de görülen tepkiyi “aşırı” olarak nitelendirdi. Mobius, söz konusu tepkinin hiç de mantıklı olmadığını dile getirdi.

“Satın alma gücü paritesine bakılıyor”

Mobius, kurun güç kazandığını veya zayıflamaya başladığını tespit etmek amacıyla satın alma gücü paritesine baktıklarını aktardı. Kur zayıflıklarına karşı nasıl bir önlem aldıkları sorulan Mobius, söz konusu zayıflıklardan yarar elde edebilecek şirketlerin hisselerinin seçildiğini söyledi. Mobius, Türkiye’de ihracat gerçekleştiren bir yazılım şirketine Mobius Capital Partners olarak yatırım yaptıklarını ekledi.

Economist: Döviz krizi yaşanacak!

Economist isimli İngiliz dergisi, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası) başkanlığındaki değişimden sonra TL’nin yüzde 10’dan fazla değer kaybına uğradığını belirterek, Türkiye’de döviz krizinin yaşanacağını ileri sürmüştü. Söz konusu dergide yer alan bir yazıda, Asya piyasalarında dolar karşısında TL’nin yüzde 15’ten fazla değer kaybına uğradığı kaydedilerek, yeni bir döviz krizine ilişkin alarm verildiğine dikkat çekilmişti. Yazıda, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın da bu gelişmeler sonucunda yüzde 9’dan fazla düştüğü ifade edilmişti.

“Yatırımcılara umut verilmişti”

18 Mart 2021 tarihinde politika faizinin yüzde 19’a çıkarılmasıyla TCMB’nin (Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası) Erdoğan hükümetinin uzantısı olmanın ötesine geçtiğine dair yatırımcılar arasında umut yaratıldığı belirtilen yazıda, söz konusu umutların yok olduğu ve 4 senedir dolar karşısında ciddi kayıplara uğrayan ve son dönemde biraz da olsa nefes alan TL’nin tekrar uçurumun kenarına sürüklendiği ileri sürülmüştü.