Moody’s’in kirli çamaşırları ortaya çıktı!

Avrupa Birliği sonunda Türkiye'nin dediğine geldi ve Moody's'e karşı harekete geçti. Ekonomi verilerini dikkate almadan siyasi kararlar vererek ülke puanlarını belirleyen ve tarafsızlığı açıkça tartışılan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e, Avrupa Birliği tarafından 3 milyon 703 bin euro para cezası verildi. Cezanın sebebi ise "usulsüz derecelendirme" yapmak. Ekonomi uzmanları, Moody's'in itibar kaybettiğini belirtiyor.

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Verdiği kararları siyasi oluşuyla ünlenen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bu kez de AB (Avrupa Birliği)’nin kestiği ceza sebebiyle gündeme geldi.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi, Moody’s’in 5 ülkedeki birimlerine cezai işlem uyguladı. Toplam ceza miktarının 3 milyon 703 bin avro olduğu belirtilirken, Moody’s’e verilen cezanın gerekçesi ise, “Yönetim kurulu üyesi olduğu ya da %10’un üzerinde pay sahibi olduğu şirketlere, kanunlara aykırı şekilde pozitif ayrımcılık yaparak kredi derecelendirmesi yaptığının tespit edildiği” şeklinde açıklandı.

Moody’s’in pay sahibi olduğu şirketlerdeki pay sahiplik oranının %5’in üzerinde olduğu hâllerde de “çıkar çatışmasını gizlediği” tespit edildi. AB (Avrupa Birliği) düzenlemelerinin 2013 ve 2017 seneleri arasında Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya’da ihlal edildiği saptandı.

“Puanlamalar siyasi nedenlere dayalı”

Ekonomi uzmanları Moody’s kuruluşunun notlarının ekonomiden çok siyasi sebeplere dayandığına vurgu yapıyor. Ki, kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği kararların büyük bölümünün ekonomik değil, siyasi olduğunu en çok dillendiren liderlerin başında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor.

İstanbul Kent Üniversitesi’nden Rahmi İncekara, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının analizlerinin önemli raporları içerdiğini fakat siyasi konjonktürü esas alarak hareket ettiklerinin görüldüğünü bildirdi. Türkiye hakkındaki metinler incelendiğinde daha önceki metinlere benzer metinlerin olduğunun görüldüğünü de belirten Rahmi İncekara, “Bunun en önemli sebebi ise derecelendirmelerin politik nedenlere dayanıyor olması.” dedi.

Uzmanlar, daha önce de Moody’s’e 5 milyon avro ceza kesildiğini hatırlatarak, kuruluşun büyük itibar yitirdiğini, artık notlarının tartışılır duruma geldiğini hatta ciddiye bile alınmayabileceğini vurguluyor.