Muhtarların çalışma koşullarında iyileştirme!

Muhtarların çalışma koşullarında iyileştirme getiren yeni taslak metinde, ücretsiz ulaşım imkânı, 30 günlük izin, doğum izni gibi yeni düzenlemeler bulunuyor.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı tarafından muhtarlar ile ilgili yeni düzenlemelere gidiliyor.

Uzun zamandır üzerinde çalışılan düzenlemeye ilişkin taslak metin hazırlandı.

Taslak metin AK Partili milletvekilleri tarafından yasa teklifi hâline dönüştürülerek TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanlığına sunulacak.

Taslak metin ile muhtarların çalışma koşulları bazı yeni haklarla daha iyi hâle getirilirken, sorumluluk ve görevlerine yeni eklemelerin de getirildiği görülüyor.

İki ödenek tutarında yardım

Merkezi yönetim bütçesinden muhtarlıklara, “2 muhtar ödeneği” tutarında yardım sağlanacak.

Bu yardımın karşılığı olan tutar, her sene İçişleri Bakanlığının bütçesine eklenecek.

Yardım tutarı sene içinde, 2 eşit taksit ile Mart ve Eylül aylarında köy ve mahalle hesabına yatırılacak. Cumhurbaşkanı muhtarlar için açılan bu ödeneği dilerse 2 katına kadar çıkarabilecek.

Senelik izin

Muhtarlar belediye meclis ve il genel meclis toplantılarına katılabilecek, ayrıca toplantılarda söz hakları bulunacak. Muhtarlar senede 30 gün izin yapabilecek.

Doğum izni

Kadın muhtarlar için de yeni bir hak geliyor. Anne adayı muhtarlar doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile “ödeneği kesilmeksizin” analık izni kullanabilecek. Ayrıca yine “ödeneksiz izin kullanma” hakları bulunacak. Bunun süresi ise 6 aya kadar…

Ücretsiz yolculuk

Muhtarlar görevde oldukları sürece şehir içi toplu ulaşım hizmetlerine bedel ödemeden ücretsiz olarak yararlanabilecek.