Ramazan’da ete zam gelecek mi?

Ramazan ayında ete zam gelecek mi? Türkiye Kasaplar Federasyonu, merak edilen soruya yanıt verdi.

et_zam

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ramazan ayında ete zam gelecek mi? sorusunun yanıtını herkes merak ediyor. 13 Nisan Salı günü başlayacak olan Ramazan ayında gıda fiyatlarına yönelik herhangi bir zam uygulanıp uygulanmayacağı vatandaşların en fazla merak ettiği konu haline geldi. Türkiye’de son dönemde gıda ürünlerine yönelik fahiş fiyatların uygulanması üzerine vatandaşlar endişelenmeye başladı. Zam konusunda en çok tartışılan gıda ürünü ise et oldu.

3 lira zam uygulanmıştı

Tavuk ve ete 2021 senesinin Ocak ayından itibaren 3 lira zam uygulanmıştı. 2021 senesinde bir kilo kıyma 60 liradan satılırken, kuşbaşının kilosu 65 liradan, antrikotun kilosu 85 liradan, bonfilenin kilosu 100 liradan, konturfilenin kilosu ise 80 liradan satılıyor. Kuzu butun kilosu 75 liradan satılırken, kuzu pirzolanın kilosu 110 liradan, kuzu kolun kilosu ise 70 liradan satılıyor. Tavuğun kilosu 15 liradan satılırken, kelebek ve but inciğin kilosu 24 liradan, but bagetin kilosu 20 liradan ve kanatın kilosu 32 liradan satılıyor.

Ete zam gelecek mi?

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili Osman Yardımcı, ete Ramazan ayında zam uygulanmayacağını söyledi. Yardımcı, tavuğu da zam uygulanmaması amacıyla bazı görüşmelerde bulunulacağını dile getirdi.

“Yüzde 100 zam uygulandı”

Etin insanlar için temel bir gıda ürünü olduğuna dikkat çeken Yardımcı, çok sayıda gıda ürününe yüzde 100 oranında zam uygulandığını hatırlattı. Yardımcı, 2021 senesinin başında ete uygulanan 3 liralık zammın çok da fazla olmadığını ifade etti.

“Zam uygulamayı planlamıyoruz”

Yardımcı, 2020 senesinde ete Ramazan ayında herhangi bir zam uygulamadıklarını anımsatarak, 2021 senesinde de ete Ramazan ayında zam uygulamayı planlamadıklarını söyledi. Olağanüstü bir artış yaşanmadığı sürece Ramazan ayında zam uygulamadan vatandaşlara et yedireceklerini belirten Yardımcı, kıymanın 2020 yılında 57 lira olduğunu, 2021 senesinde 60 liraya çıkarıldığını dile getirdi. Yardımcı, kuşbaşının ise 2020 senesinde 62 lira olduğunu, 2021 senesinde 65 liraya yükseltildiğini aktardı.

“En fazla kıyma rağbet görüyor”

Türkiye’de yüzde 10 değerli etler, yüzde 20 kuşbaşı ve yüzde 60 kıyma satıldığına dikkat çeken Yardımcı, vatandaşlar tarafından en fazla rağbet gösterilen ürünün kıyma olduğunu belirtti. Yardımcı, kıyma ile farklı yemekler yapılabildiğini ifade ederek, bir kilo kıymanın genellikle dörde böldürüldüğünü ancak biftek ve bonfilenin genellikle tek seferde tüketildiğini söyledi.

“Tavuk fiyatları arttı”

Tavuğun 2021 yılından itibaren 15 liradan satıldığını ifade eden Yardımcı, tavuk fiyatlarının arttığını ve bunun için tavukçularla görüşmede bulunulacağını aktardı. Yardımcı, Ramazan ayında artış yaşanması durumunda tavuk fiyatlarına yönelik zamlara son verilmesi için ilgili yerlere başvuru yapılacağını dile getirdi.

“Fırsat vermesinler”

Yoksulların en fazla tavuk tükettiğine dikkat çeken Yardımcı, tavuk fiyatlarına sürekli olarak zam uygulanması halinde kendilerinin de 1 lira olan kârı elde edemeyeceklerini belirtti. Yardımcı, et fiyatlarının düşük tutulduğuna işaret ederek, tavukçuların da aynı şekilde bu duruma fırsat vermemeleri gerektiğini ifade etti. Bütün fiyatları çıkaracağını ve gerekli olması durumunda tavuk firmaları ile görüşmede bulunacağını aktaran Yardımcı, Ticaret Bakanlığına gidip dilekçe ibraz edebileceğini de ekledi.