Ruhsar Pekcan’dan “Xiaomi” açıklaması!

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çinli Xiaomi’nin Türkiye’de üretim tesisi kurmasını değerlendiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Xiaomi gibi dünya devi bir teknoloji firmasının Türkiye’yi üretim üssü olarak tercih etmesinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Çinli teknoloji devi Xiaomi ile Türkiye fabrikasını birlikte kurduğu ortağı Salcomp’un, senelik 5 milyon akıllı cep telefon üretme kapasitesi bulunan İstanbul’un Avcılar ilçesindeki tesisinin açılışı yapıldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, açılış sebebiyle gönderdiği videolu mesajında, Xiaomi ve ortağı Salcomp’un yatırım konusunda Türkiye’yi tercih etmesinden büyük memnuniyet duyulduğunu dile getirdi.

Yapılan yatırımın gerek ihracat potansiyeli gerekse teknoloji yönüyle hayli stratejik ve dikkat çekici bir yatırım olduğunu vugrulayan Bakan Ruhsar Pekcan şu ifadeleri kullandı:

“Kritik pazarlara yakınlığı ve güçlü insani sermayesiyle yatırımcısını her zaman kazanır pozisyonda tutan Türkiye’nin ekonomisinin büyüme serüveni, yabancı ve yerli yatırımlarla sürüyor. Büyümeye ilişkin perspektifimizin merkezinde ise katma değer ve teknoloji yatıyor. Bu açıdan, Xiaomi gibi büyük bir teknoloji firmasının Türkiye’mizi üretim üssü olarak tercih etmesi şaşırtıcı değil. Xiaomi ve partneri Salcomp’u, ülkemizin başarı serüvenine katıldıkları için tebrik ediyorum ve ‘Aramıza hoş geldiniz’ diyorum.”

Türkiye’nin ihracatında teknolojinin yerine değinen Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin ihracatında bugün en yüksek paya %35,7 ile “orta-yüksek teknoloji” ürünlerin sahip olduğunu, “yüksek teknoloji” ürünleriyle beraber değerlendirildiği zaman bu oranın %39,1’e çıktığını ifade etti.

Pekcan, son senelerde teknoloji alanında Türkiye’nin kat ettiği mesafenin daha da iyileştirilerek yola devam edileceğini sözlerine ekledi.