Rusya, Türkiye’den daha fazla domates istedi!

Rusya, Türkiye'den yüzde 20 oranında daha fazla domates istedi. Rusya Tarım Bakanlığı, 250 bin ton olan domates ithalatı kotasının 300 bin tona yükseltilmesini teklif etti.

domates_rusya2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2015 senesinde Türkiye tarafından Rus uçağı düşürülmüştü. Bunun üzerine 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya, Türkiye’den domates alımına son vermişti. Fakat bir sene sonra Kasım ayında domates ticareti tekrar başlamıştı. Rusya, her sene domates ithalatı kotasını yükseltmeye başlamıştı. Söz konusu ülke bir kez daha kotayı artırmak istedi.

300 bin tona yükseltilmesini istedi

Rusya Tarım Bakanlığı, alınan bilgiye göre, domates ithalatına yönelik kotayı yüzde 20 oranında artırmak istedi. Bakanlık, 250 bin ton olan kotayı 300 bin tona yükseltmeyi teklif etti. Rusya Federal Gümrük Servisi tarafından hazırlanan açıklama notunda, domates ithalatı kotasının 250 bin ton olarak belirlendiği hatırlatıldı. Söz konusu notta, 4 Nisan 2021 tarihi itibarıyla Rusya’nın Türkiye’den aldığı toplam soğutulmuş ve taze domatesin 234 bin 372 ton olarak gerçekleştiği ifade edildi.

15 gün uyarısı yapılmıştı

Rusya’nın Türkiye’den domates ithalatı için en son 50 bin ton kota açtığı ve burada 4 bin 458 tonluk bir bölümün kaldığı kaydedilmişti. Domates ihracatçıları, söz konusu kotanın 15 gün içerisinde tamamen dolacağı konusunda uyarıda bulunmuşlardı.

Ne olmuştu?

Türkiye, 2015 senesinin Kasım ayında Rus savaş uçağını düşürmüştü. Bunun üzerine 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya, Türkiye’den domates ithalatına son vermeye yönelik karar almıştı. Fakat bu süreçte Türkiye’den ithalatına yasak getirilen tek ürün domates olmamıştı. Türkiye’de ihracatçıların bu durumdan olumsuz yönde etkilenmesi ve Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin yeniden düzelmesinden sonra müzakereler yapılmış ancak domatese yönelik ithalat yasağı kaldırılmamıştı. Bu nedenle domates, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin bir simgesi haline gelmişti.

Türkiye ile Rusya arasında yapılan müzakereler, 2017 senesinde başarılı olmuştu. Rusya, 2017 senesinin Kasım ayında Türkiye’den tekrar domates almaya başlamıştı. Türk domates üreticileri tarafından Rusya pazarına sürülebilecek olan domatesin kotası öncelikle 50 bin ton olarak tespit edilmişti. Söz konusu kota, daha sonra 100 bin tona yükseltilmişti. 2019 senesinin Mayıs ayında 150 bin tona yükseltilen kota, 2020 senesinin Şubat ayında 200 bin tona ve son olarak 2021 senesinin Ocak ayında ise 250 bin tona çıkarılmıştı.