SGK Duyurdu! Emeklilik Hayali Kuranlar Dikkat! Erken Emeklilik İçin 7 Yasal Anahtar

Emeklilik ülkeden ülkeye göre değişim gösteren yasalar bütünü olarak tanımlanabilmektedir. Emeklilik için 7 anahar!

rk

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde emeklilik konusu;

 • Kadınlar için farklı
 • Erkekler için farklı yaş gruplarına göre değerlendirilmektedir.

Her insanın yaptığı iş de sigortalı olarak işe başlama zamanları da değişim göstermektedir. Bundan kaynaklı olarak emeklilik kişisel olarak hesaplanmaktadır. Özellikle salgın yüzünden emekli olmak isteyen kişilerin sayısı artmıştır. Emeklilik dilekçesi verenlerin sayısının yüksek olması kamuda personel açığı oluşmasına da neden olmuştur. Bunlara karşın halen emekli olmak için bekleyen, erken emeklilik fırsatı kollayan çalışanlar da bulunmaktadır.

Erken Emekli Olmak Mümkün!

Yasalarımıza göre erken emeklilik aslında mümkündür. Bunun için sadece yasaların ve verilen hakların bilinmesi gerekmektedir. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu konu hakkında araştırma yapan ya da bilinçli olarak hareket eden kişi sayısı yüksek değildir. Oysaki erken emekli olabilmek için;

 • Askerlik durumu,
 • Çocuk sayısı,
 • Vergi indirimi gibi başlıklar üzerinden hareket edilmesi mümkündür.

Başlıkların tüm detayları haber içeriğinde bulunmaktadır. Bu sayede kadınlar ayrı, erkekler ayrı sistemler üzerinden dilekçe vererek erken emekli olabileceklerdir. Tabi erken emekli olmak şartsız emekli olmak demek değildir. İşte sizler için hazırladığımız 7 emeklilik formülü ve formüllere dahil olmanın şartları…

Erken Emeklilik İçin Yedi Farklı Formül Uygulamak Mümkün

Çalışan kadınlar erken emeklilik için çocuklarını kullanabilmektedir. Çalıştığı sırada çocuk sahibi olan kadınlar;

 • Doğum parası,
 • Süt parası,
 • Emzirme izni gibi devlet ayrıcalıklarından istifade edebilmektedir.

Kadınlar bunların yanı sıra doğum izninde geçirdikleri süreyi primlerine ekletebilmektedir. Bu duruma doğum borçlanması ismi verilmiştir. 3 çocuğu bulunan bir anne doğum borçlanması yoluna giderek 6 seneye kadar daha erken emekli olabilmektedir.

Doğum borçlanması erken emeklilikte tek yöntem değildir. Erkekler için erken emeklilik yöntemi olarak askerlik gösterilmektedir. Erkeklerin askerlikte geçirdikleri süre hem prim gün eklemesi hem de yaşın öne çekilmesi artılarını getirmektedir. Tabi doğum borçlanmasında da askerlik borçlanmasında da gereklilikler sigorta başlangıcından önce sağlanmış olmak zorundadır.

Kısmi Emeklilik Sistemini Kullanabilirsiniz

Merak edilen erken emeklilik yöntemlerinde üçüncü sırada kısmi emeklilik sistemi sunulmaktadır. Kısmi emeklilik sisteminin kullanılabilmesi için çalışanların;

 • 3600 prim gününü,
 • 15 yılı doldurmalarından sonra emeklilik dilekçesini verebilmektedir.

Tabi kısmi emeklilik sisteminde yaş şartının sağlanması lazımdır. Yaş şartı kadınlarda 58 olarak gösterilirken erkeklerde 60 şeklindedir. 1999 sonrasında sigortalanmış olan kişilerin kısmi emekli olabilmeleri için yıl şartı 25’tir. Prim gün sayısı ise 4500’e çıkmaktadır.

Çalışanların malulen emeklilik üzerinden hareket etmeleri de mümkündür. Bu şekilde gelecek erken emeklilik içini iş gücünün en az %60’lık oranının kaybedilmesi gerekmektedir. Malulen emeklilikte gereken prim günü ise 1800 olarak belirlenmiştir. Erken emeklilikte engelliler için sağlanan vergi indirimleri de iş görmektedir. Bunun için de sigorta başlama zamanlarına ve engel oranlarına bakılmaktadır.

Yıpranma Paylarını Değerlendirin

Vatandaşların;

 • Ağır maden işlerinde çalışmaları,
 • Gemicilik yapmaları,
 • Gazetecilik yapmaları onların prim gün sayılarının farklı hesaplanmasını sağlamaktadır.

Yıpranma payı yüksek olan işleri görenler erken emeklilik şansı yakalamış olmaktadır. Ağır işlerde çalışanlara senelik olarak prim günü eklenmektedir. Prim günleri ve yaş bakımından gerekliliklerini tamamlayanlar kendileri ile aynı zamanda sigortalanmış diğer kişilere göre daha erken emekli olabilmektedir.

Ülkemizde anneler için erken emeklilik de bulunmaktadır. Ancak bunun için başkasının bakımına muhtaç engelli bir çocuk sahibi olunması gerekmektedir. Annelerin engelli çocukları olması halinde hem yaş hem de prim gün sayısı bakımından erken emekli olabilmeleri mümkündür.