SGK’dan Sevindiren Çifte Hatta Üç Maaş Birden Müjdesi! Siz de Bunu Yaparak Birden Fazla Maaş Alabilirsiniz

Geliri olmayan ve ekonomik alanda sıkıntılar yaşayan kişiler, vefat eden iki yakınlarının emekli maaşlarını aynı ana alıp alamayacaklarını merak ediyordu. SGK özellikle de kadınlara bazı durumlarda çift maaş imkanı sunuyor. SGK 2021 yılında çalışan vatandaşlara ya da çalışan yakınına sağladığı pek çok rakamda ödeme kolaylığıyla gündeme geldi. SGK ödemeleri kişiler tarafından yakından araştırılıyor. SGK'dan çifte maaş hatta 3 maaş birden alabilmek mümkün. Detayları haberimizde sizler için hazırladık...

sg

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK’dan milyonlarca kişiye çifte maaş alma imkanı! Vatandaşların bir çoğunun bilmediği bu yöntem ile SGK’dan çifte hatta üç maaş birden alınabiliyor. Bazı vatandaşlar bu ayrıntıyı gözden kaçırmıştı. Hak sahiplerine gerçekleştirilen ödemelerin unutulduğu müesseselerin başında gelen SGK’nın sağladığı ve vatandaşların almadığı ödemelerden bir tanesi de çift maaş oluyor. SGK bazı durumlarda belirli şartları taşıyan çalışanlara çift maaş ödemesinde bulunuyor. Bu hususta kişinin SSK’lı, Bağkur’lu veya Emekli Sandığı’na bağlı bulunması hem bağlanacak olan maaş türü hemde ikinci maaş ödemeleri için önem teşkil ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlarımıza bazı haklar sunuyor. Bu haklardan en önemlisi de dul ve yetim maaşı olarak gündeme geliyor.

Emekli Maaşları İle İlgili Gözden Kaçan Detay

Vefat eden yakınlarından emekli aylığı alanlar için pek bilinmeyen bir durum söz konusu. Emekli vatandaşlar hangi sigorta kurumuna tabi tutulursa tutulsun vefat eden eşinden ikinci bir emekli aylığı da talep edebiliyor ve ikinci bir emekli aylığı ödemesi alabiliyor. Fakat bu hususta da aylık alınan kurumun farklı olması gerekmekte. Örneğin Bağ-kur emeklisi olan bir vatandaş vefat eden eşinin SSK emeklisi olması halinde eşinin emekli maaşının %50’sini kendisine dul aylığı olarak bağlatabilir. Emekli Sandığı’na bağlı emekli vatandaşların maaşlarından verilecek olan dul aylığı ise %75 oranında işliyor.

İki Emekli Maaş Ödemesi Birden Almak Mümkün!

İki emekli aylığı alma hususu ülkemizde pek bilinmeyen bir durum. Vatandaşlar bu imkanı bilmediği için yararlanamıyor. Gerekli bilgileri aldıktan sonra durumları uyan ve gereken koşulları taşıyan vatandaşlarımız başvuruda bulunarak iki emekli maaş ödemesi birden alabiliyor.

SGK’dan Çift Maaş Almak İçin Koşullar

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen ödemeler sigortalı olan vatandaşın prim türüne göre belirlenmektedir. Bu hususta vatandaşın SSK’lı, Bağkur’lu veya Emekli Sandığı’na bağlı olması hem bağlanacak maaş türü hemde ikinci maaş ödemeleri için önemli bir faktör.

Çift Maaş Nasıl Alırım?

SGK’dan dul maaşı ödemesi alan kişiler çift maaş hatta 3 maaş ödemesi birden alabiliyor. Çift maaş veya 3’lü maaş ödemeleri için vatandaş SSK’lı, Bağ-Kur’lu veya Emekli Sandığı’na bağlı maaşları ayrı ayrı alabiliyor. Örneğin vefat eden eşi SSK’lı, annesi ya da babası Bağ-Kur’lu olması halinde hem yetim hem dul maaşı aynı anda bağlanabilir. Kendisi de emekli sandığına bağlıysa üç maaş ödemesi birden alabilmektedir.

1 Ekim 2008 Tarihi Önemli!

Eş ve anne babadan herhangi biri 1 Ekim 2008 tarihinden önce diğeri 1 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat etmişse yine iki maaş ödemesi bağlanabiliyor. Eğer, iki vefatta 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ise yalnızca bir maaş ödemesi bağlanır. Fakat ölümlerin ikisi de 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında olsa bile sigorta statüsü farklı olması halinde istisnai bir durum olarak memur kızı ya da memur eşi iki maaş ödemesi alabilmektedir.

Örneğin eşi memur emeklisi, babası SSK ya da Bağ-kur emeklisi bulunan kadınlar için eşin ve babanın ölüm tarihinin herhangi bir önemi yok. Her durumda iki maaş ödemesi alabilme hakkı bulunmaktadır.