Sicil Affı Uygulayan Bankalar Hangileri? 2021 Sicil Affı Başvuru İşlemleri

İşlere ara vermek zorunda kalanlar nakit ihtiyaçları için; Taşıt, İhtiyaç, Konut gibi kredilere yönelmiştir. Normal şartlar altında bile çok çekilen bu tür krediler salgın zamanında oranlarını katlamıştır.

Sicil Affı Uygulayan Bankalar Hangileri? 2021 Sicil Affı Başvuru İşlemleri
İşlere ara vermek zorunda kalanlar nakit ihtiyaçları için;

 • Taşıt,

 • İhtiyaç,

 • Konut gibi kredilere yönelmiştir.


Normal şartlar altında bile çok çekilen bu tür krediler salgın zamanında oranlarını katlamıştır. Bazıları istisna olmak üzere kredi temin edenlerin bir kısmı iş ödeme aşamasına gelince zorluk yaşamaya başlamışlardır. Bu da akıllara sicil affı sorusunu getirmektedir.

Hangi Bankalarda Sicil Affı Var?


Gündemde olan sicil affı 2021 konusu ile alakalı olarak her banka üzerinden işlem görülmesi mümkün değildir. Bankalardan sicil affı konusunda açıklama gelmeden hareket etmek doğru değildir. sicil affı kapsamına giren vatandaşlar için yeniden bankacılık işlemleri yapabilme şansı ortaya çıkmaktadır. Bundan ötürü sicil affı önemlidir. Resmi internet sitelerinde sicil affı konusunda adım atan bankalar;

 • Denizbank,

 • Akbank,

 • İş Bankası,

 • Türkiye Ekonomi Bankası,

 • QNB Finansbank,

 • Vakıfbank,

 • Yapı Kredi Bankası,

 • Ziraat Bankası şeklindedir.


Gelen açıklamalar konunun yine kamu bankaları öncülüğünde başladığını göstermektedir. Buna karşın özel bankalar desteklerini devam ettirmektedir. İlerleyen günlerde sicil affı için farklı bankaların da adım atması beklentisi bulunmaktadır. Affa onay veren bankalar kurumsal açıklamalarını resmi internet sitelerinden yayımlamaktadır.

Sicil Affında Son Gelişmeler


Banka borçları olanlar geçmiş zamanlarda yapmış oldukları hatalar yüzünden yeni kredi olanaklarından yararlanamamaktadır. Aynı şekilde sicilleri kötü olanlara kredi kartı tanımlaması da yapılmamaktadır. Sayılan nedenler özellikle salgın kapsamında sicil affı ne zaman gelecek şeklinde sorulara neden olmaktadır. Öncelikle konu hakkında farklı açıklamaların bulunduğu bilinmelidir.

Sicil affı da kanun kapsamında yürürlüğe girecek olan bir uygulamadır. Bundan kaynaklı olarak konunun Resmî Gazete üzerinden yayımlanması gerekmektedir. Vatandaşlar yayınların gerçekleşmesinden hemen sonra içeriklerden istedikleri şekilde yararlanabileceklerdir. Tabi bunun için haber içeriklerimizde yer alan şartların sağlanması lazımdır. Şartların yerine getirilmemesi demek elde edilen hakkın ortadan kalkması da demektir.

Sicil Affından Kimler Yararlanacak?


Sicil affından kimler yararlanacak konusu hem başvuru hem de ödeme konularını alakadar etmektedir. Öncelikle sicillerin affedilmesi demek var olan banka borçlarının silinmesi demek değildir. Bankalarla icralık olanlar ancak zamanaşımı dolduktan sonra borçlarını ödemekten kurtulmaktadır. Banka avukatları da zamanaşımı süresinin dolmasına müsaade etmemektedir. Bu neden yüzünden bahsedilen seçenek geçerli bir yöntem değildir.

Sicillerinin temizlenmesini isteyenler bankaya olan borçlarını kapatmak zorundadır. Ancak bu işlem için tek bir yöntem izlenmek zorunda değildir.

 • Borç transfer kredileri,

 • Yapılandırma olanakları yerine göre değerlendirilebilmektedir.


Vatandaşlar işlemleri ile tek kerede ya da taksitler üzerinden borçlarını ödeyebilmektedir. Borçların ödenmesinden sonra ise sıra af konusuna gelmektedir.

Sicil Affı Başvuru Süreci


Kredi ya da kredi kartı olsun fark etmeksizin bankalara borcu olanlar ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Sicil affı konusunun önem derecesinin yüksek olması da buradan kaynaklanmaktadır. Af için ilk olarak ilgili banka ile irtibata geçilmesi lazımdır. İşlemlerin borçlu tarafından şahsi olarak takip edilmesi de önemli detaylardan biri olarak gösterilmektedir. Yapılandırma ya da diğer yöntemler üzerinden borç ödendikten sonra af konusu gündeme gelmektedir.

Bankaların kara listelerinden çıkılabilmesinin tek yolu sicilin temizlenmesidir. Ülkemizde konu ile alakalı olan yasa görüşülmektedir. Yasanın onay almasından hemen sonra başvuranların sicilleri temizlenecektir. Başvurulardan sonra kurumlar bir inceleme gerçekleştirecektir. İncelemelerden geçmek için yapılandırma taksitlerinin düzenli olarak ödeniyor olması da yeterlidir.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER