Sıfır ve İkinci El Araba Alacaklara Soğuk Duş! Fiyatlar Yeniden Artıyor

Sıfır ve 2. El araçlarda soğuk duş! Sıfır ve 2. el araçlara zam geliyor! Sıfır araçlar ve 2. el araçlar yeniden zamlanıyor! Doların yükselmesi nedeniyle Sıfır ve 2. El araç fiyatları uzaya çıkacak!

sifir-ve-2-el

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıfır ve ikinci el otomobil alacakları üzecek haber geldi! Sıfır ve 2. el otomobilde fiyatlara zam yolda. Son dönemde Döviz kurlarında yaşanan hızlı artış ve Koronavirüs pandemisinin etkileri sebebiyle otomotiv devleri peş peşe zam haberleriyle gündeme gelecek. Özellikle son günlerde global çapta firmaların yaşadığı çip krizi sebebiyle otomobil üretiminin düşmesi de fiyatların yükselmesini tetikleyecek. Sıfır ve 2. El Araç fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesini ve tüm detayları haberimizde sizler için hazırladık…

Sıfır ve ikinci el otomobil almak için fiyatların düşmesini bekleyenler için kötü haber geldi. Son dönemde özellikle Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ile birlikte hızla yükselişe geçen Dolar kuru, devam eden Koronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri ve son olarak global çapta tüm Dünyada görülen ‘çip’ krizi otomotiv sektörünü vurmaya devam ediyor. Türkiye’de Sıfır ve 2. El Araç fiyatları hızlı bir şekilde yükselişe geçecek! Otomotiv sektörünün öncüleri, hızla gelen zam dalgası ile ilgili açıklamalarda bulundular.

Otomotiv sektöründen birçok yetkili, son dönemde yaşanan döviz kuru artışlarının henüz satış fiyatlarına yansıtılmadığının altını çizerek kısa bir sürede Sıfır ve 2. el otomobillerde kademeli olarak zamlı fiyatların gelmesini beklediklerini duyurdu. Zorlu pandemi şartlarında araba sahibi olmak isteyen vatandaş ise Sıfır ve ikinci el otomobilde fiyatların daha da düşmesini bekliyordu.

Geçtiğimiz yıl baş gösteren Koronavirüs pandemisi nedeniyle salgının ilk dönemlerinde sıfır otomobil üretimleri tamamen durmuş, ülkeler arası otomobil tedarikinde sıkıntılar oluşmuştu. Tüm bu nedenlerle ülkemizde 2. el piyasası bir hayli rağbet görerek fiyatlar tavan yapmıştı. Şimdi 2021 yılının kalan son 9 ayı için yeni bir risk daha gündeme geldi. Yüksek faiz ve kur riski nedeniyle kalan 9 aylık dönemde döviz kurunun otomobil satışlarına olan etkisi daha da artabilir. Bu sebeple fiyatların daha da artmasını beklemeden araç sahibi olmak isteyenler sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında hareketlilik yaşatabilirler.

Çip Krizi Fiyatları Tetikliyor

Son dönemde Global çapta gündem olan ve otomotiv sektörünü adeta ‘felç’ etme noktasına getiren mikroçip tedarik sorunu, ülkemizde de birçok Otomotiv devinin fabrikalarında üretimi durdurmuş vaziyette. Ford otomotiv, mikroçip tedarikinde yaşanan sıkıntı nedeniyle fabrikasını 6 gün kapalı tutacak. Birçok firma da araç üretimini askıya alacak.

Mikroçip tedarikinde yaşanan bu sorun, global çapta sıfır araç tedarikinin zorlaşması ve üretimde kısıntı anlamına geliyor ki bu durum da fiyatlar yine yükselişe geçecek. Ayrıca sıfır araç üretimindeki sıkıntı yadsınamaz bir gerçek olarak ikinci el piyasasındaki fiyatlarda da artışa neden olacak.

Sıfır ve 2. Elde Döviz Zammı Yolda

Ford Otosan Pazarlama, Satış Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk tarafından yapılan açıklamada, sıfır otomobil fiyatlarında henüz döviz zammının yansımadığı belirtilerek döviz kurunda son dönemde yaşanan olağanüstü artışın kalıcı olması halinde kısa sürede araç fiyatlarına da maliyet artışı olarak yansıyacağı ifade edildi. Kurdaki dengesiz artışlar, otomobil alım-satımında olumsuzluklar yaratabilir ve piyasada hareketsizliğe sebep olabilir.

Ancak kesinlikle söylenebilir ki kur artışı henüz araç fiyatlarına yansımış değil. Bu da 2021 Nisan ayı sonuna dek otomobil fiyatlarında zamlı yeni tarifelere hazır olunması gerektiğini ortaya koyuyor. Bir yandan yüksek döviz baskısı, diğer yandan da yüksek faizli tüketici ve taşıt kredileri, piyasaları olumsuz etkileyebilir.