Subaru’da da üretim duruyor

Çip tedarikinde yaşanan aksaklıklar sebebiyle Japon otomotiv devi Subaru, Yajima fabrikasının şartellerini indiriyor.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Subaru firması, çip tedarik edemediği için Yajima fabrikasında 10 Nisan 2021 ve 27 Nisan 2021 tarih aralıklarında üretimi durdurma kararı aldı.

Subaru şirketinden yapılan yazılı açıklamada firmanın 10 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Yajima fabrikasındaki bütün üretim hatlarının üretim faaliyetlerini sürdüreceğini, 10 Nisan 2021 ve 27 Nisan 2021 tarih aralıklarında üretimi durdurma sebebiyle finansal tablolarında nasıl değişiklik olacağı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını bildirdi.

Çip tedarik sorunu!

Otomotiv sektöründe başlayarak elektronik sektörü ve diğer sektörlere sıçrayan küresel çip tedarik problemi, üretimde aksaklıklara yok açmıştı. Sektörün milyarlarca dolar zarar etmesi öngörülüyor.

Çipler, sağlık sektöründen otomotiv sektörüne kadar her alanda kullanılıyor. Çipler, ülkeler arasında da en önemli rekabet konusu durumuna gelirken, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) pandemisinin etkisiyle otomobil sektöründen başlayıp küresel “dar boğazda” başrolü aldı.

Tedarikte aksaklıklara yol açan ve ekonomik öngörüleri boşa çıkaran Covid-19 pandemisi, bilgisayarlardan akıllı telefonlara, otomobillerden askeri ekipmanlara kadar çok sayıda teknolojik ürünün üretimi aşamasında yer alan çiplerin arzı konusunda da küresel “kıtlığa” yol açtı.