TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Faiz hemen indirilecek” yaklaşımı yanlış!

kavcıoğlu1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMCB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, faizin hemen indirileceğine dair yaklaşımı yanlış bulduğunu ifade etti.

TMCB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun düşük faiz politikasını savunduğu biliniyor. Bu nedenle Nisan ayında ve ilerleyen dönemde düzenlenecek olan PPK (Para Politikası Kurulu) toplantılarında faiz konusunda verilecek olan kararlar merak içerisinde bekleniyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Kavcıoğlu, Nisan ayında ve ilerleyen dönemde düzenlenecek olan PPK (Para Politikası Kurulu) toplantılarında “faizin hemen indirileceğine” dair yaklaşımı yanlış bulduğunu ifade etti.

“Enflasyonda yaşanan düşüşün kalıcı olması sağlanacak”

Kavcıoğlu, kurumsal para politikası anlayışı ile yeni kararlar verileceğini belirterek, söz konusu kararların enflasyonda yaşanan düşüşün kalıcı olmasını sağlayacak biçimde alınacağını ifade etti. Bu kapsamda şimdiye dek yapılmış olan politika hamlelerinin etkilerinin değerlendirileceğini aktaran Kavcıoğlu, enflasyonun kalıcı biçimde düşürülmesi amacıyla TCMB’ye (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) gerekli araçları kullanma hususunda yasalarla bağımsızlık tanındığını belirtti.

“Günün koşullarına göre kullanılacak”

Kavcıoğlu, mevcut dünya şartları altında ve Türkiye içerisindeki makro ekonomik gelişmeler (enflasyon görünümü gibi) doğrultusunda TCMB’nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) günün koşullarına göre para politikası araçlarını bağımsız olarak kullanmayı sürdüreceğini ifade etti.

“Sürdürülebilir büyüme için yüzde 5 enflasyon önemli”

Yüzde 5 enflasyon hedefinin hala geçerli olduğuna dikkat çeken Kavcıoğlu, sürdürülebilir büyüme için bunun çok kritik olduğunu kaydetti. Kavcıoğlu, para politikası duruşunun tespiti sırasında gerçekleşen enflasyon ve beklenen enflasyonun yanı sıra global sermaye akımlarının, yerleşiklerin portföy seçimlerinin ve ülkelerin reel getirilerinin göz önünde bulundurulacağını belirtti.

Ne olmuştu?

Kavcıoğlu, Yeni Şafak’ta yayımlanan yazısında, TCMB’nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) yüksek faiz politikası uygulamaması gerektiğini belirterek, söz konusu politikasının hiçbir problemi çözüme kavuşturmayacağını ve önümüzdeki süreçte bu problemleri daha da çözülemez bir hale getiremeyeceğini ifade etmişti. Likiditenin fazla olduğu zamanlarda senelerce yüksek faiz ve düşük kur politikasına başvurulduğunu hatırlatan Kavcıoğlu, sıcak paranın yatırıma değil de yüksek faize geldiğini belirtmişti.

Kavcıoğlu, Türk Lirası’ndan düşük kurla dövize dönen sıcak paranın Türkiye’den çıktığını kaydederek, söz konusu politikanın Türkiye’ye sadece kaybettirdiğine dikkat çekmişti. Üreticilerin yüksek faizle borçlanmaları sonucu üretim maliyetlerinin arttığını belirten Kavcıoğlu, bunun da enflasyonu ve kuru artırdığını dile getirmişti. Kavcıoğlu, Soros ekibinin yüksek yönünde Türkiye’yi köşeye sıkıştırabilmek amacıyla bütün yöntemlere başvurduğunu ifade ederek, yüksek faiz aracılığıyla Türkiye’nin yatırımlarının önlenmek istendiğini dile getirmişti.