Türkiye’nin büyüme tahmini yükseltildi!

Türkiye ekonomisinin 2021 senesine ilişkin büyüme tahmini, Dünya Bankası tarafından yüzde 5'e yükseltildi.

türkiye_büyüme3

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya genelinde yaklaşık 130 bin kişinin enfekte olmasına ve 2 milyon 800 binden fazla kişinin ölmesine yol açan koronavirüs, ekonomik bakımdan da ciddi dalgalanmalara sebep oldu. AB (Avrupa Birliği) ülkeleri ile ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) ekonomisinde koronavirüs yüzünden daralma gerçekleşti. Türkiye ve Çin ise geçen sene ekonomik anlamda büyümeyi başaran ülkeler olarak kayıtlara geçti. Kredi derecelendirme kuruluşları, Türkiye tarafından yapılan ekonomik hamleleri değerlendirmeye başladı. Son olarak Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinin 2021 senesine ilişkin büyüme tahminini artırdı.

Büyüme tahmini kaç oldu?

Türkiye ekonomisinin 2021 senesine ilişkin yüzde 4,5 olan büyüme tahmini, Dünya Bankası tarafından yüzde 5’e yükseltildi.

Türkiye ile Çin büyümüştü

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından duyurulan verilere göre Türkiye, koronavirüse rağmen geçen sene yüzde 1,8 oranında büyümüştü. Çin de geçen sene yüzde 2,3 oranında büyüme kaydetmişti. Böylece Türkiye ile Çin, G20 ülkeleri arasında ekonomik bakımdan büyüyen iki ülke olarak kayıtlara geçmişti. AB (Avrupa Birliği) ekonomisi, 2020 senesinde yüzde 6,8 oranında küçülmüştü.

İtalya ekonomisi yüzde 8,8 oranında küçülürken, İspanya ekonomisi yüzde 11 oranında küçülmüştü. İngiltere ekonomisi yüzde 9,9 oranında küçülürken, Almanya ekonomisi yüzde 4,9 oranında küçülmüştü. Fransa ekonomisindeki küçülme yüzde 8,2 olarak gerçekleşmişti. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ekonomisindeki küçülme ise yüzde 3,5 olarak gerçekleşmişti.

OECD: Yüzde 5,9

OECD (Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü) tarafında hazırlanan son raporda, Türkiye ekonomisinin 2021 senesine ilişkin büyüme tahmini yüzde 5,9 olarak değiştirilmişti. Türkiye ekonomisinin 2022 senesine ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 3’e gerilemişti.

JP Morgan: Yüzde 4,6

JP Morgan tarafından hazırlanan son raporda ise, Türkiye ekonomisinin 2021 senesine ilişkin yüzde 3,3 olan büyüme tahmini yüzde 4,6’ya çıkarılmıştı. Koronavirüse karşı yürütülen aşılama programı ile turizm sektörüne yönelik hedefler göz önünde bulundurulduğunda Türkiye ekonomisinin daha fazla büyüyebileceğine dikkat çekilmişti.

IMF: Yüzde 6

IMF (Uluslararası Para Fonu), Türkiye ekonomisinin 2021 senesine ilişkin yüzde 5 olan büyüme tahminini yüzde 6’ya yükseltmişti. Türkiye ekonomisinin 2022 senesine ilişkin yüzde 4 olan büyüme tahmini ise yüzde 3,5’e gerilemişti.