Ziraat Bankası’nda büyük değişim! Yeni genel müdür belli oldu

Ziraat Bankası'nın yeni genel müdürünün Alparslan Çakar olduğu bildirildi.

alparslan_çakar1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu Bankaları Genel Kurulu sona erdi. Ziraat Bankası’nda görev değişimi yaşandı. Söz konusu bankanın yeni genel müdürünün Alparslan Çakar olduğu ifade edildi.

Abdi Serdar Üstünsalih’in Vakıfbank Genel Müdürlüğüne, Osman Arslan’ın ise Halkbank Genel Müdürlüğüne devam etmesine yönelik karar alındı.

Alparslan Çakar kimdir?

Alparslan Çakar, Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü 1995 senesinde bitirdi. 1996 senesinde Ziraat Bankası’nda Banka Müfettiş Yardımcılığı yapmaya başlayan Çakar, daha sonra Müfettişlik ve ardından da Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Çakar, Bölge Baş Müdürlüğüne 2005 senesinde getirildi.

2007 senesinin Ağustos ayında Daire Başkanlığına getirilen Çakar, şu görevleri sırasıyla üstlendi:

– Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı,

– Operasyonel İşlemler Genel Müdür Yardımcılığı,

– Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı,

– Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı.

Çakar, Dağıtım Kanalları Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığını 2016 senesinin Ocak ayı ile 2017 senesinin Temmuz ayı arasında yürüttü. Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcılığını ise 2017 senesinin Temmuz ayı ile 2018 senesinin Haziran ayı arasında üstlenen Çakar, son olarak da Perakende Bankacılık-2 Genel Müdür Yardımcılığı yapmaya başladı. Çakar, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne 26 Mart 2021’de getirildi.

“Gururlandım”

Ziraat Bankası’nın ülkenin en önemli bankalarından biri haline gelmesinde katkıları olan ve ciddi bir değişim projesi yürüten Hüseyin Aydın’dan genel müdürlük görevini devralmanın kendisini gururlandırdığını belirten Çakar, hem Türkiye’ye hem de Ziraat Bankası’na hizmet sunmak için yoğun bir şekilde çalışacağını söyledi. Çakar, genel müdürlük görevinin yükümlülüklerinin farkında olduğunu ifade etti.

Hüseyin Aydın görevi bırakmıştı

10 senedir Ziraat Bankası’nın Genel Müdürlüğünü yürüten Hüseyin Aydın, görevinden ayrıldığını TBB (Türkiye Bankalar Birliği) yönetimine bildirmişti. Aydın, Ziraat Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlamış, ardından Daire Başkanlığı görevine getirilmişti. Duisburg/Almanya Temsilciliği yapan Aydın, Şube Müdürlüğü görevini de üstlenmişti.

2005 senesinde Halkbank Genel Müdürlüğüne atanan Aydın, 2011 senesine dek söz konusu görevi yürütmüştü. Aydın, 15 Temmuz 2011 tarihinde ise Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevine getirilmişti.