Ekonomik OHAL nedir, ne demek? Ekonomik OHAL ilan edilirse ne olur? Prof. Dr İzzet Özgenç'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım sonrasında bir çok kişi arama motorunda olağan üstü hal araması yapmaya başladı. Peki OHAL nedir? Olağanüstü hal (OHAL) ilan edilirse ne olur?

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Son dönemlerde Türk lirasının döviz kurları karşısında yaşadığı kayıp herkesi derinden etkiledi. Paramızın giderek değersizleşmesi sonrasında Prof. Dr İzzet Özgenç sosyal medya hesabından birpaylaşım yaparak ekonomik OHAL olabileceğinin sinyalini verdi. Prof. Dr İzzet Özgenç paylaşımında " Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki süregelen değer kaybı, “AĞIR EKONOMİK BUNALIM” sonucunun ortaya çıkacağı süreci başlatmıştır. Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OLAĞANÜSTÜ HÂL ilânına (Any., m. 119), toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir." Dedi. Bu paylaşım sonrası bir çok vatandaş da arama motorunda “ekonomik OHAL ne demek” sorusunun yanıtını aramaya başladı. Peki olağan üstü hal ilan edilirse ne olur?  Ekonomik OHAL ne anlama geliyor?

EKONOMİK OHAL NE DEMEK?

Cumhurbaşkanı tarafından savaş, savaşı gerektirecek durum oluşması halinde seferberlik anlamına gelen OHAL ilan edilebilir. Ekonomik OHAL ise daha önce ülkemizde ilan edilmemesine rağmen ekonomik durumun kötüye gitmesi durumunda seferberlik ilan edilmesi anlamına gelmektedir.

OHAL İLAN EDİLİRSE NE OLUR?

OHAL ilan edilmesi durumunda vatandaşlar için getirilecek para, mal ve çalışma yükümlülükleri ile 15 inci maddedeki ilkeler doğrultusunda temel hak ve hürriyetlerin nasıl sınırlanacağı veya geçici olarak durdurulacağı, hangi hükümlerin uygulanacağı ve işlemlerin nasıl yürütüleceği kanunla düzenlenir.