Televizyon ekranlarına her geçen gün yeni bir dizi gelirken, yeni dizilerin gelmesiyle de bazı diziler bitiyor. Yeni başlayacak dizilere yer açmak isteyen kanallar, çareyi düşük reytingli izlenmeyen dizileri yayından kaldırmakta buluyor. Pek çok dizi daha final yapamadan ekranlardan ayrılmak zorunda kalıyor. Yeni diziler adeta düşük reytingli dizilerin başında dikiliyor. Kanallar, dizilere uzun zamanlar vermiyor ve kısa sürede izlenmelerine bakarak ömrünü biçiyorlar.

Televizyon ekranlarında yeni sezonun başlaması ile birlikte yeni birçok dizi de yayın hayatına başladı. Bazı diziler yayınlandığı ilk günden beri izleyenleri ekranları başına kilitlemeyi başarıyor ve reyting rekorları kırmaya devam ediyor. Bazı diziler ise daha yayınlandığı günden hiç izlenmiyor ve final yapamadan ekranlardan silinip gidiyor. Bir diğer grup diziler ise yayınlandığında izleyenleri etkilemeyi başarıyor ancak sonrasında bu etki yok oluyor ve diziler final yapmaya mecbur kalıyor. Bu grupta yer alan dizilere 3 yeni dizi daha ekleniyor. Eklenen bu diziler ile FOX TV, ATV ve Star TV o dizilerin fişini çekti!Son Yaz ve Sen Çal Kapımı Finale Gidiyor!

FOX TV ekranlarında yayınlanan yeni dizilerden olan Son Yaz, reyting konusunda umduğunu bulamıyor. Büyük umutlarla başlayan yeni dizi, reyting sıralamasında kendisine yer bulamıyor. Cuma akşamları yayınlanan Son Yaz dizi, başarılı bir hikayeye sahip ve oyuncu kadrosunda deneyimli oyuncuları bulundursa da reytinglerde hak ettiği değeri göremiyor. Yine aynı kanalda reyting kurbanı olan bir diğer dizi ise Sen Çal Kapımı oldu. Başrollerinde Hande Erçel ve Kerem Bursin yer alsa da diziyi bu başroller bile kurtaramıyor. Cumartesi akşamları yayınlanan Sen Çal Kapımı dizisi, reyting kurbanı oluyor. Sen Çal Kapımı, Çarşamba akşamları izleyicisi ile buluşurken yine düşük reytingler sebebiyle diziyi kurtarmak için kanal, diziyi Cumartesi gününe aldı. Yayın günü değişiklikliği bile Sen Çal Kapımı dizisini kurtaramıyor.Seni Çok Bekledim Reytinglerde Umduğunu Bulamıyor!

Star TV ekranlarının reyting konusunda yüzü gülmeyen dizisi ise, Seni Çok Bekledim oluyor. Seni Çok Bekledim dizisi henüz yayın hayatına yeni başlamış olsa da reyting beklentisinin oldukça altında yer alıyor. Özcan Deniz ve İrem Helvacıoğlu'nun başrollerinde yer aldığı romantik dizi, ilgi çeken aşk senaryosuna rağmen izleyenlerin dikkatini çekemedi. Star TV ekranlarında Cuma akşamı yayınlanan Seni Çok Bekledim, rakiplerinin karşısında ayakta duramıyor. Cuma günü yayınlanan dizilere bakıldığında Seni Çok Bekledim'e reyting şansı tanınmıyor.Akıncı Yakında Tarihe Karışacak!

Cuma günü yayınlanan ve reyting kurbanı olan bir diğer dizi de genç kadroya sahip olan Akıncı dizisi oluyor. ATV'nin büyük umutlarla yayınladığı dizisi, reyting sıralamasında yer alamıyor. Akıncı dizisinin dinamik kadrosu ve farklı senaryosu dahi diziyi kurtaramıyor. Aldığı düşük reytingler karşısında Akıncı adım adım finale gidiyor. Son olarak ise bir program da ekranlardan ayrılmaya hazırlanıyor. 10 yıldır ATV ekranlarında yayınlanan bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster'de yeni dizilerden kendisine gün bulamadı. Kanal çareyi Kim Milyoner Olmak İster'i kaldırmakta buldu. Cumartesi akşamları yayınlanan Kenan İmirzalıoğlu'nun sunuculuğunu yaptığı Kim Milyoner Olmak İster yarışması, Kardeşlerim dizisinin başlamasıyla gününden oldu. ATV'nin yeni dizisi Kardeşlerim, Kim Milyoner Olmak İster'e yol gösterdi.

FOX TV, ATV ve Star TV Fişi Çekti!


Düşük reyting alan dizilerin bir bir sonu gelmeye başladı. Düşük reyting alan ve izleyicisinden beklediği ilgiyi bulamayan diziler, final yapmaya başladı. Final hazırlığında olan dizilere ise hem yeni diziler hem de büyük beklentiler beklenen diziler eklendi. FOX TV, ATV ve Star TV bünyelerinde barındırdıkları dizilerden düşük reytingli olanlara final yolunu gösterdi. Kanallar artık düşük reyting alan dizilere acımıyor.Cuma akşamları reyting sıralamasında Kanal D'nin yıllara meydan okuyan dizisi Arka Sokaklar, birinciliği kimseye vermiyor. Arka Sokaklar, Cuma akşamları reyting sıralamasında rakiplerine meydan okuyor ve birinciliği koruyor. Reyting sıralamasında birinciliği vermeyen Arka Sokaklar, yeni başlayan dizilere de şans tanımıyor. İzleyiciler bildiği diziden şaşmadığı için yeni diziler de yayın hayatına tutunamıyor. Cuma günü reyting sıralamasında Arka Sokaklar'ı Kırmızı Oda takip ediyor. Reyting sıralamasında ikinci sıraya taht kurmuş olsun TV8'in reyting rekortmeni dizisi Kırmızı Oda, yerini kimseye vermiyor. Cuma günü reyting yarışına bir de Seni Çok Bekledim dizisi dahil oldu. Star TV'nin büyük beklentilerle yayın hayatına soktuğu yeni dizisi, Seni Çok Bekledim büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

Cuma günü Total reyting sıralamasında Akıncı ve Seni Çok Bekledim ilk 10'a dahi giremezken Son Yaz 10. oldu. Arka Sokaklar ve Kırmızı Oda, diğer dizilere reyting şansı tanımamaya kararlı. Reyting sıralamasında yer alamayan Son Yaz, Seni Çok Bekledim ve Akıncı'da finale doğru gidiyor.

Öte yandan Cuma akşamı yayınlanmasa da final hazırlığı yapan bir diğer dizi de Sen Çal Kapımı oldu. FOX TV'nin reyting konusunda yüzü gülmeyen dizisi Sen Çal Kapımı'da rakipleri karşısında duramıyor. Cumartesi akşamları TRT 1 ekranlarında yayınlanan Gönül Dağı ve Show TV'de yayınlanan Kuzey Yıldızı İlk Aşk dizisi, diğer dizilere reyting sıralamasında yer vermiyor. Cumartesi günleri Gönül Dağı ve Kuzey Yıldızı ile yarışamayan Sen Çal Kapımı'da ekranlara veda etmeye hazırlanıyor.Reyting sıralamasında çoğu diziye göre oldukça yüksek izlenme alan Kim Milyoner Olmak İster'i ise gününden eden reyting sonuçları değil, yeni bir dizinin gün bulamaması oldu. ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yerine Kardeşlerim dizisi geldi. ATV'de Cumartesi akşamları yayınlanan bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster, yeni dizi Kardeşlerim'e gün kalmaması nedeniyle yayından kalktı. ATV, Kardeşlerim dizisine gün bulabilmek için Kim Milyoner Olmak İster'i Cumartesi gününden kaldırmak zorunda kaldı.

Diziler düşük alan reytingleri daha fazla ekranlara getirmek istemiyor. Reklam gelirleri beklentinin aşağısında kalan kanallar, düşük reyting alan dizilere final yaptırıyor. Final yapan diziler de düşük reytinglerden dolayı tarih oluyor.