Bu yıl özellikle sonbahar mevsimi Türkiye için bir hayli kurak geçti. Beklenen sağanak yağışlar bir türlü gelmedi, hava sıcaklıkları da düşmek bilmedi.

Bu yıl özellikle sonbahar mevsimi Türkiye için bir hayli kurak geçti. Beklenen sağanak yağışlar bir türlü gelmedi, hava sıcaklıkları da düşmek bilmedi. Hava sıcaklıklarının halen daha mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, barajların dolması için gereken kar yağışlarının da gecikmesine yol açtı. Kuraklığın diğer afetler gibi olmadığını belirten uzmanlar, sinsi şekilde gelen kuraklık nedeniyle her geçen yıl su kaynaklarının kuruduğu kaydedildi.

"Acil eylem planına girişeceğiz"


Kuraklık nedeniyle baş gösteren su kıtlığı tehlikesi hakkında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, baraj doluluk oranlarıyla ilgili bilgi verdi.2019'unda benzer şekilde kurak olduğunu ancak bu yıl durumun daha kötü olduğunun altını çizen İmamoğlu, su kıtlığının oldukça somut bir sorun olarak karşılarında durduğunu kaydetti. Su kıtlığıyla ilgili bir acil eylem planına girişeceklerini ifade eden İmamoğlu, ailelerin suyu daha tasarruflu şekilde kullanması gerektiğini aktardı.

Meteoroloji uzmanından 2 saatlik sembolik su kesinti önerisi!


Önceki günlerde bir açıklama yapan Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, su kıtlığının şaka olmadığını ve ciddiye alınması gerektiğini belirtmişti. Özellikle İstanbul'da son 109 yılda hava sıcaklığının 1.5 derece yükseldiğini belirten Tek, kuraklığın depremden daha ciddi bir tehlike olduğuna işaret etti. Tek, insanların susuzluğun nasıl bir şey olduğunu anlaması için İstanbul genelinde 2 saatlik sembolik su kesintilerine gidilmesi gerektiğini kaydetmişti.