Erişim engelinin kaldırıldığına dair açıklama yapılan Ekşi Sözlük platformuna, itirazlar üzerine yeniden kısıtlama geldi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem üzerine erişim engeli getirilen Ekşi Sözlük platformu, 2 Mart’ta açıklanan bir karar ile tekrar kullanıma açıldı. Daha sonrasında gelen itirazlar üzerine Ekşi Sözlük ’ün yeniden erişime kapandığı bildirildi.

Platformda yapılan paylaşımlar sebebiyle 21 Şubat 2023 tarihinde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kutumu (BTK) tarafından sitenin tamamına erişim engellendi. 10 gün boyunca kapalı olan sitenin tekrar açılması için Ekşi Sözlük yönetimi mahkemeye başvurdu ve daha sonrasında engelleme kararının kaldırıldığını açıkladı.

Ekşi Sözlük yönetiminin yaptığı itiraz, mahkeme tarafından kabul edilerek, 21 Şubat 2023 tarihinden itibaren kapalı olan sitenin dün, yani 2 Mart 2023 tarihinde tekrar açılmasına karar verildi.  Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin Ekşi Sözlük'e getirilen erişim engeli kararını kaldırmasına yapılan itirazı inceleyen 5. Sulh Ceza Hakimliği itirazı onaylayarak Ekşi Sözlük’e erişim engeli getirilmesini kesinleştirdi.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Bilici, sosyal medya hesabı üzerinden alınan karara ilişkin olarak, "Güle güle Ekşimiş mecra... Hukuk tecelli etti... Ankara 5. Sulh Ceza mahkemesi, itiraz üzerine yaptığı incelemede, ekşimiş mecraya erişim engeline kesin olarak karar verdi" ifadelerini kullandı.

Mücahit Birinci ’den Ekşi Sözlük ile ilgili açıklama

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Mücahit Birinci, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) kararıyla, 21 Şubat 2023 tarihinde erişim engeli getirilen Ekşi Sözlük ile ilgili, “Temel hedefi milletimizin maneviyatıdır, mecra kapalı kalacaktır” dedi.

Mücahit Birinci, erişim engeli getirilen Ekşi Sözlük ile ilgili, sosyal medya platformu Twitter üzerinden şu sözleri söyledi: “'Ekşi Sözlük kapanmasın, bana da çok hakaret var, ama özgürlüktür' diyen siyasetçiler, münhasıran kendilerine sövdürdükleri özel mecralarını açabilirler. Ekşimiş mecranın temel hedefi milletimizin maneviyatıdır, mecra kapalı kalacaktır."