Elektrik dağıtım şirketlerine yapılan fahiş “Genel Aydınlatma” ödemesi dudak uçuklattı. Bakanlığın 2022 yıllık ayırdığı ödeneğin %98'i bitti...

Kestiği faturalar ile Türkiye'de vatandaşın altında ezildiği elektrik dağıtım şirketlerine, “Genel Aydınlatma” için yüz milyonlarca lira para aktarılırken, şirketlere bu yılın ilk yarısında yapılan ödemelerin toplamının ise 4 milyar TL’ye yaklaştığı görüldü.

Usta gazetecilerden Mustafa Bildirci, bu yılın Ocak-Haziran döneminde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden, “Genel Aydınlatma” adı altında yapılan ödemeler elektrik fiyatlarındaki ölçüsüz artışı ortaya çıkarttı.

Elektrik dağıtım şirketleri kamuyu zarara uğrattı | soL haber

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2022 yılına 3 milyar 386 milyon 68 bin TL’lik mal ve hizmet alım ödeneği ile başlarken “Mal ve Hizmet Alım” kalemi için ayrılan başlangıç ödeneğinin tamamına yakınının yılın ilk yarısında tüketildiği öğrenildi.

Bakanlık sadece Ocak-Haziran dönemini kapsayan 6 aylık süreçte toplam 3 milyar 807 milyon 791 bin TL’lik mal ve hizmet alım giderine imza attı.

Elektrik vurgunu

Ancak bu tutarın 3 milyar 797 milyon 428 bin TL’si yani tamamına yakını elektrik dağıtım şirketlerine yapılan genel aydınlatma ödemeleri olarak ayrıca dikkat çekti.

Bu fahiş ve ilginç ödemenin ardından ise, bakanlığın 2022 yılının tamamı için ayırdığı ödeneğin yüzde 98’inin kasadan çıkmış oldu.

Avrupa Bu Adamı Konuşuyor! Mahkemeye Bile Çıplak Gitti Ve Yasalardaki Boşlukar İle Kendini Savundu! Avrupa Bu Adamı Konuşuyor! Mahkemeye Bile Çıplak Gitti Ve Yasalardaki Boşlukar İle Kendini Savundu!