Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada elektrik faturalarında KDV indirimi uygulanacağını duyurdu. Peki, KDV indirimi ile birlikte elektrik faturaları ne kadar düşecek? Elektrik faturalarına ne kadar KDV indirimi geldi?

Emekli maaş zamları ile ilgili yeni gelişme yaşandı! Emekli maaş zamları ile ilgili yeni gelişme yaşandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan kabine toplantısı sonrasında elektrik faturalarına ilişkin önemli açıklamalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda elektrikte kademeli tarife konusunda da önemli detaylar verdi. Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan, elektrik faturalarında düşük tarife den yüksek tarifeye geçiş için tüketim limitini 210 kilowattsaatten 240 kilovatsaate çıkarıldığını dile getirildi.

KDV yüzde 18’den yüzde 8'e indirildi

Özellikle ocak ayından bu yana vatandaşların elektrik faturaları nedeniyle şikayetleri devam ediyordu. Yüksek elektrik faturalarının önüne geçilebilmesi için hükümet önemli adımlar atmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabinenin sonrasında elektrik faturalarında KDV indirimi kararı da çıktı. Hanelerin ortalama aylık elektrik tüketiminin Tamamı düşük kademe tarifeye alınırken aynı zamanda tarımsal sulama ve meskenler içinde elektrik tüketiminde KDV'nin %18'den 8'e düşürülmesine karar verildi.

Düşük tarife limiti 1.26 TL'ye çekildi

Yarayanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında EPDK telefondan da elektrik faturaları ile ilgili önemli adımlar atıldığını söyledi. Elektrik faturalarında düşük tarife limiti 1.37’den 1.26 TL'ye çekildi. Ocak ayında vatandaşlardan gelen şikayetler nedeniyle düşük tarife limiti 150'den 210 kilovat saati çıkarılmıştı. Yani bu 30 günlük fatura da yaklaşık 42 TL indirime tekabül etmişti.

Meskenlerde ortalama fatura 295 liraya inecek

Yeni alınan kararla birlikte düşük tarife limiti 240 kilovatsaat e yükseltildi. Aynı zamanda birim fiyat da 1.26 TL olarak hesaplanacak. Bu da aylık ortalama 230 kilovatsaat tüketim için 295 TL Fatura ödemek olacak. KDV indiriminde eklenmesi ile beraber Faturalar daha da aşağıya çekilecek. KDV indirimi faturalara yaklaşık 25 TL'lik bir yansıması olacağı tahmin ediliyor. Yani ortalama fatura aylık 270 TL’ye kadar düşecek.