Elektrik Su Doğalgaz Faturalarında Bunu Kimse Bilmiyor! Faturalar Bu Yüzden Yüksek Geliyor İşte Çözümü

Elektrik, su ve doğalgaz faturaları için kritik açıklama geldi! Vatandaş son dönemde artan faturalardan şikayet ederken neden ortaya çıktı. Eğer bunu yapıyorsanız faturanız yüksek gelir! İşte çözümü..

Ekonomi 23.07.2021 - 12:02 23.07.2021 - 12:02 Orhan Yener

Elektrik, su ve doğalgaz faturalarında büyük tehlike! Vatandaşlar özellikle pandemi döneminde sosyal hayatın evlere çekilmesiyle birlikte gelen yüksek tutardaki faturalardan şikayetçi oluyordu. Beklenen açıklama geldi! Herkesi yakından ilgilendiren gelişme ile elektrik, su ve doğalgaz faturalarının yüksek gelmesinin nedeni belli oldu. Elektrik, su ve doğalgaz faturalarının yanı sıra kredi ve kredi kartları, trafik cezaları vb. birçok kalemde tutarlar yükselebiliyor. Faturaların yüksek gelmemesinin çözümü haberimizde sizlerle...

FATURALAR BU YÜZDEN YÜKSEK GELİYOR! SAKIN KAÇIRMAYIN

elektriksudogalgazfatura

Elektrik, su ve doğalgaz faturalarında pek çok kişi bunu bilmiyor! Faturalar bu nedenle yüksek geliyor ve aileleri ekonomik açıdan zor duruma sokuyor. Birçok kişi faturaların son ödeme tarihini kaçırmamak adına otomatik ödeme talimatı veriyor. Otomatik ödeme talimatı çerçevesinde banka/kredi kartınız aracılığıyla banka hesabınızda bulunan para ile faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda otomatik ödeme talimatları da işe yaramıyor. Örneğin banka hesabınızda hiç para bulunmaması yahut fatura tutarına yetecek bakiyenin bulunmaması durumunda otomatik ödeme talimatı çalışmıyor. Bu nedenle de fatura ödemelerinin son günü geçiyor. Diğer taraftan hesabınızda bakiye olmaması nedeniyle kredili mevduat hesabından çekim yapılabiliyor. 

Elektrik, su, internet ve doğalgaz faturalarında son ödeme tarihinin geçmesi nedeniyle açma/kapama bedeli ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu husus başlı başına faturaları yükseltirken, otomatik ödeme talimatı çerçevesinde kredili mevduat hesabından yapılan çekimlerde de faiz külfeti faturaya biniyor. Şöyle ki; hesabınızda bakiye olmadığı yahut eksik bakiye bulunduğu durumlarda otomatik ödeme talimatı çerçevesinde fatura ödemeleriniz kredili mevduat hesabınızdan gerçekleşebiliyor. Kredili mevduat hesabınızdan yaptığınız fatura ödemelerinizde aylık yüzde 1,98 faiz ödüyorsunuz. Bu faize ek olarak aylık yüzde 2,28 temerrüt (gecikme) faizi de devreye girebiliyor. Bu sebeple fatura ödemelerinde son günün kaçırılmaması ve banka hesap bakiyelerinizi kontrol etmek, ek külfetlerle karşılaşmamak adına büyük önem taşıyor.

ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ VE İNTERNET FATURALARINA DEVLET DESTEĞİ

fatura-2

Son dönemde en çok araştırılan konuların başında faturalar için verilen Devlet destekleri geliyor. Devlet, 2021 yılında Koronavirüs pandemisinden de kaynaklı olarak pek çok sosyal yardımı toplumun pek çok kesimine ulaştırıyor. Bugünlerde faturalarını ödemekte zorluk yaşayanlara da bir takım yardımlar sağlanıyor. PTT ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere kW bazında elektrik fatura desteği sunuluyor. Elektrik fatura desteği için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na müracaat ederek olumlu sonuç almak, ardından elektrik faturanız ile PTT'ye giderek indirimli şekilde ödemeniz gerekiyor.

Devlet tarafından 2021 yılı içinde su, doğalgaz ve internet faturalarına yönelik bir sosyal yardım bulunmuyor. Ancak sürekli çıkarılan yapılandırma kanunları ile birlikte su ve doğalgaz fatura borçları yapılandırılabiliyor. Belediyeler, su faturası borçları için yapılandırma taleplerini 31 Ağustos 2021 tarihine kadar almaya devam ediyor.

CEZALAR İÇİN ERKEN ÖDEME AVANTAJI

Faturaların yanı sıra trafik cezaları da son dönemde artan tutarlarıyla sürücülerin ve yayaların gözünü korkutuyor. Trafik kurallarına uymadığınız için trafik cezası ile karşı karşıya kalmanız durumunda yapılandırma ve erken ödeme avantajlarından yararlanmak külfetleri azaltma noktasında avantajınız. Trafik ceza tutanağı tarafınıza tebliğ edildikten sonraki 15 günlük sürede cezayı öderseniz yüzde 25 indirim hakkından faydalanabiliyorsunuz. Örneğin 314 TL'lik bir trafik cezası 15 gün içinde ödendiğinde 234 TL'ye kadar düşebilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@