Maddi durumu iyi olmayan ailelere elektrik ve doğalgaz fatura desteği sağlanıyor! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesi altında geliştirilen elektrik faturası desteği ile aileler maddi açıdan rahatlamaya başlayacak. Ayrıca doğalgaz faturalarında da devlet desteği sağlanacak. Doğalgaz ve Elektrik desteğinin ayrıntılarını merak eden vatandaşlar için haberimizde konuya yönelik bütün ayrıntıları derledik. Peki Doğalgaz ve Elektrik faturası desteği başvuru nereye ve nasıl yapılır? Doğalgaz ve aylık 80 TL elektrik fatura desteğinin tüm detayları haberimizde sizlerle...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hizmet vermeye devam eden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ihtiyaç sahibi olarak değerlendirilen hanelere sosyal destek programlarından faydalanma imkanı sunuluyor. Ailelerin temel ihtiyaçlarını giderebilmeleri için verilen bu devlet destekleri sosyal yardımlardan bir taneside elektrik fatura desteği oluyor. Elektrik faturası desteği çerçeveisnde ihtiyaç sahipliği durumu belirlenen ailelere nakdi destekten öte elektrik tüketim desteği verilmektedir. Peki elektrik faturası desteği nedir? Başvuru nereye ve nasıl yapılır?

Elektrik Faturası Desteği Nedir? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çerçevesinde geliştirilen sosyal projeler içerisinde ihtiyaç sahibi durumda bulunan ailelerin yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri adına sosyal destekler sağlanmaktadır. Muhtaçlık durumu ortadan kalkana kadar koşulları sağlayan hanelere elektrik tüketim desteği verilmektedir. Elektrik fatura desteğinden faydalanmak için gereken koşullar belirlenmiştir.

Elektrik fatura desteğinden faydalanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sistemine kayıt yaptırmak gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücret tutarının 3'te 1'inden az olması gerekmektedir. Bu oran 2020 senesi için 705 TL olarak belirlendi. Sistem üzerinde kaydı bulunan vatandaşların elektrik tüketim desteği talebini PTT şubeleri aracılığıyla iletmesi gerekmektedir. Elektrik desteği başvurusu esnasında vatandaşların güncel elektrik faturasının yanında bulunması gerekmektedir.

Güncel elektrik faturası üzeriden elektrik desteğine yönelik sorgulama gerçekleştirilir. Sorgulama sonucunda elektrik desteğine yönelik hak sahipliği elde eden vatandaşlara nakdi olarak fatura bedeli verilmez. Sadece ilgili olan faturanın tutarından destek tutarı düşürülür. Devlet tarafından gerçekleştirilen bu destekten daha yüksek fatura bedelinin bulunması halinde ise aradaki fark hak sahibi aile tarafından ödenmektedir.

Doğalgaz ve Elektrik Fatura Desteği Başvuruları Başladı!

Doğalgaz ve Elektrik faturası destek ödemesinden faydalanmak isteyen kişilerin ikamet adreslerine bağlı oldukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla başvurularını iletmeleri gerekmektedir. Elektrik faturası desteği başvurusu için gereken belgeler içerisinde; başvuru dilekçesi, hane içinde yaşayan fertlerin üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı bulunan kimlik kartlarının fotokopileri ve güncel elektrik faturası bulunmaktadır. Elektrik desteğinde muhtarlardan alınan muhtaçlık belgesi de ihtiyaç sahipliği durumunun onaylanmasında önemlidir.

Elektrik Desteği Tutarları 

Elektrik faturası desteği nakdi olarak sağlanmasa da güncel fatura üstünden her ay düzenli bir şekilde ödenmektedir. Elektrik desteğinin tutarı güncel fatura üstünden tüketilen tutarı hesaplayarak bulunmaktadır. Mesken tipi konutlardaki elektrik fiyatının tespit edilmesinde Enerji Piyasası Denetleme Kurumu aracılığıyla hesaplamalar gerçekleştirilmektedir. Elektrik faturası desteği kişi sayısı ve harcanan elektrik miktarına göre tespit edilir.

1-2 kişilik ailelere aylık 75 kilovasaat = 40 TL 
3 kişilik ailelere aylık 100 kilovasaat = 55 TL
4 kişilik ailelere aylık 125 kilovasaat = 70 TL
5 ve daha fazla kişilik ailelere aylık 150 kilovasaat = 80 TL destek verilmektedir.