Elektrikli araç raporu: 145 milyondan fazlası trafikte olacak!

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan bir rapora göre 2030 yılında trafikteki elektrikli araçların sayısı 145 milyonu aşacak. Halihazırda aktif olarak trafiğe giren elektrikli araç sayısının 10 milyonu geçtiği belirtilen rapora göre, geçen yıl

Teknoloji 29.04.2021 - 13:54 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Küresel ısınmanın etkilerini kırma için çevre politikalarının yaygınlık kazanması birçok sektörde gelecek yıllarda önemli ölçüde değişimin yaşanmasına sebep olacak. Büyük dönüşümler geçirmesi beklenen alanlarda birinin de otomotiv sektörü olduğu kaydedildi. Halihazırda birçok otomotiv devi 2025'te sonra üretimlerinin belli oranda elektrikli araçlar olacağını duyurdu. Öyle ki İngiltere Parlamentosu, 2030 yılından sonra benzin ya da gazla çalışan araç üretmenin yasak olacağına dair kararını açıkladı.

"Hükümetler bu konuya eğilirse 230 milyona ulaşabilir"

Elektrikli araçların yakın gelecekteki durumunu araştıran Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), hazırladığı Küresel Elektrikli Taşıtlar 2021 raporundaki önemli ayrıntılara dair bilgileri sundu. Açıklanan politikalar ışığında bir projeksiyon oluşturulan araştırmaya göre 10 yıl içinde trafikteki elektrili araçların sayısı 145 milyonu aşacak. Rapora göre hükümetlerin küresel ısınmayla ilgili daha fazla önlem alması ve bu konuya daha fazla eğilmesi durumunda trafikteki elektrikli araç sayısı 230 milyona ulaşabilir. 

Günlük petrol talebi 3.5 milyon varil düşecek!

Rapora göre şayet trafikteki elektrikli araç sayısının 145 milyona ulaşması halinde günlük petrol ihtiyacında 2 milyon varillik azalma meydana gelecek. Şayet araç sayısının 230 milyona çıkması halinde petrole olan günlük talepte 3.5 milyon varillik düşüş görülecek.

Küresel ölçekte sıfır emisyon amacına ulaşmak için elektrikli araçların büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, hükümetlerin "şarj istasyonu altyapısını kurması" ve "batarya üretimine ağırlık vermesi gerektiğini" vurguladı.

Trafikte şu an 10 milyondan fazla elektrikli araç var!

Geçen yıl küresel ölçekte satılan elektrikli araç sayısının 3 milyon olduğu kaydedildi. Edinilen bilgilere göre tüketiciler, 2020 yılında elektrikli araçlara 2019'a göre yüzde 50 daha fazla harcama yaptı. Söz konusu harcamanın 2020 yılı için 120 milyar dolar olduğu kaydedildi. Halihazırda şu an aktif olarak trafikte kullanılan elektrikli araç sayısının 10 milyonu geçtiği belirtildi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@