Prof. Dr. Melih Bulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanınca tepkilerin odağına yerleşti. Melih Bulu'nun üniversite dışından birisi olduğunu ve bu göreve layık olmadığını savunan öğrenciler hem üniversite önünde hem de Kadıköy'de çeşitli gösteriler düzenliyor. Gösterilerde zaman zaman artan gerilim nedeniyle polisle göstericiler arasında arbede yaşanıyor. İzinsiz gösteriler sonrası birçok protestocu gözaltına alınırken, Boğaziçi'ne rektör olarak atanan ve tartışmaların odağına yerleşen Melih Bulu'nun istifa edip etmeyeceği merak ediliyor.


"Amacımı 4 yılda gerçekleştireceğim"


İstifa etmeyi asla düşünmediğini dile getiren Melih Bulu, amacının Boğaziçi Üniversitesi'nin dünyadaki ilk 100 üniversite arasına sokmak olduğunu belirtti. Bu görevin uzun zamandır hayali olduğunu vurgulayan Bulu, 4 yıl içinde Boğaziçi Üniversitesi'nin dünyanın da en iyi 100 üniversitesinden biri olması için çalışacağını kaydetti. Bazı öğrencilerin protesto hakkını kullanırken ölçüyü kaçırdığını söyleyen Melih Bulu, rektörlük binasının göstericiler tarafından ablukaya alınmasını örnek gösterdi.


LGBT kulübü ve öğrencileri protesto hakkı!


LGBT’nin üniversitenin resmi kulüplerinden bir olarak kabul edilmesi için iki sene boyunca takip edildiğini kaydeden Melih Bulu, bu süre içinde gereken görevleri yerine getirmediklerini belirtti. LGBT kulübünün, tanımlanan görevlerine uymaması ve görevlerinin dışında birçok faaliyet yürütmesi nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi'nin resmi kulübü olma şansını kaçırdığını ifade etti. Üniversite öğrencilerinin protesto haklarının her zaman bulunduğunu kaydeden Bulu, belirli sınırlar içinde kalmak şartıyla ifade özgürlüğü kapsamında bu hakkın sınırlandırılamayacağını vurguladı.