Dünya gündeminden düşmeyen isim son günlerde taciz davaları ile gündeme gelmeye başladı. Başarılı bir iş adamı olarak tanıdığımız Elon Musk hakkında yapılan cinsel taciz davaları ile tüm medya dünyasını sallamış durumda.

Tesla hem de SpaceX gibi iki dünya devinin sahibi ve CEO’su olan Elon Musk iki şirketi ile de mahkemeye taşınmış durumda. Son günlerde hem Tesla hem de SpaceX cinsel taciz iddialarıyla gündeme gelen isim zor günler yaşıyor.

Ekranlara Geri Dönüyor! Fatih Portakal Yayına Çıkacağı Tarihi de Açıkladı! Hangi Kanalda? Ne Zaman? Ekranlara Geri Dönüyor! Fatih Portakal Yayına Çıkacağı Tarihi de Açıkladı! Hangi Kanalda? Ne Zaman?

SpaceX'te staj yapan üç kadın, diğer stajyerlerler birlikte daha üst düzey pozisyonlardaki erkekler tarafından da cinsel tacize maruz kaldıklarını bildirirken, SpaceX’deki skandala ek olarak bu defa da Tesla'ya da altı kadın çalışan iş yerinde cinsel taciz nedeniyle dava açmış durumda.

New York Times’ın haberine göre; SpaceX, cinsel tacizi görmezden geldi ve şirkette çalışan bazı kadınlar, şirketin insan kaynakları ofisinin erkek çalışanları disipline etmedeki başarısızlığını anlattı.

kapak_152145

SpaceX’te staj yapan üç kadın, diğer stajyerlerle birlikte daha üst konumdaki erkeklerin cinsel tacizine uğradıklarını ve bunların bazılarının cezasız kaldığını iddia ettiler. Bu iddialardan sonra SpaceX’te tam zamanlı mühendis olan eski bir stajyer de geçtiğimiz gün internette bir yazı paylaşıp 2017 yılında bir erkek stajyerin tacizine uğradığını ve 2018’de de başka bir erkek meslektaşının aynı şekilde davrandığını paylaştı. Paylaştığı yazıda aynı zamanda İnsan Kaynakları’nın gereken ilgi ve titizliği göstermediğini, hiçbir şekilde çözüm alamadığını ve önce izne ayrılıp sonrasında da istifa etmek durumunda kaldığını belirtti.

İddialarda bulunan kişiler, taciz suçlaması ile karşı karşıya kalan erkeklerin işlerine devam ettiklerini, ancak kendilerinin zarar gördüğünü belirtirken SapaceX’ten açıklama geldi.

6187893386b24702dc6b3896

SpaceX, yorum taleplerine yanıt vermezken geçtiğimiz hafta sonu bir kopyası The Times tarafından elde edilen bir e-postayı çalışanlara gönderdi. “Tacizin zamanında bildirilmesi, SpaceX’i çalışmak için harika bir yer olarak korumamızın anahtarı.” Cümlelerine e-mailde yer veren operasyon direktörü Gwynne Shotwell yazısında özetle SpaceX’in insan kaynakları departmanının iç ve bağımsız denetimlerini yapacağını, bilmedikleri şeyi düzeltemeyeceklerini ancak tüm taciz ve ayrımcılık iddialarını araştıracaklarını beyan etti.

Aslında görevlendirmede kadınlara tanıdığı olumlu ayrımcılıkla bilinen SpaceX’in bu şekilde gündeme gelmesi tüm dünyada merak uyandırdı.

Bununla birlikte Elon Musk’ın bir diğer şirketi olan Tesla da iş yerinde cinsel taciz davalarıyla gündemde. Altı kadın Tesla’ya iş yerinde cinsel taciz nedeniyle dava açmış durumda.

Geçtiğimiz gün Alameda İlçesindeki Yüksek Mahkeme’ye sunulan ayrı şikayetlerde kadınlar, Tesla’yı Kaliforniya’daki Fremont fabrikasında yaygın bir cinsel taciz kültürünü teşvik etmekle suçladı. Tesla ile ilgili ilk taciz davası geçtiğimiz ay Jessica Barraza isimli çalışan tarafından gerçekleşmişti.