Elon Musk'ın Kurucusu Olduğu Şirketin Yapay Zeka Sistemi Tiyatro Oyunu Yazdı

Yapay zekalı sistemlerin hayatımızdaki yeri gitgide daha ciddi bir noktaya geliyor. Elon Musk’ın kurucularından olduğu Open AI adlı yapay zeka şirketinin geliştirdiği GPT-2 adlı yapay zekası bir tiyatro oyunu kaleme aldı.

Güncel 02.03.2021 - 15:40 04.05.2021 - 04:21 İlan35

Yapay zekalı sistemlerin hayatımızdaki yeri gitgide daha ciddi bir noktaya geliyor. Elon Musk’ın kurucularından olduğu Open AI adlı yapay zeka şirketinin geliştirdiği GPT-2 adlı yapay zekası bir tiyatro oyunu kaleme aldı. Projeyi inceleyen bir oyun yazarı, tiyatro metni ile ilgili “Bir tür fütürist küçük prens” yorumunu yaptı.Model kısa hikayeler, şiirler ve sahte haberler yazmıştı


Open AI’ın GPT-2 adlı yapay zeka sistemi, şu ana kadar sahte haberler, kısa hikayeler ve şiirler yazmak için kullanıldı. Ancak geliştirici ekip, GPT-2’nin ilk defa bir tiyatro oyunu yazdığını belirtti. Oyunun adı ise, Yapay Zeka: Bir Robot Tiyatro Metni Yazarsa, oldu. 


Dil tahmin modelinin detaylarına gelirsek, ekip bu model, yapay zekanın insanların önceden söylediği cümleleri tamamlayarak çalışmasına dayanıyor. Modele ilk olarak, “Merhaba, ben robotum ve sizi yazdığım oyuna davet etmek büyük bir zevk” cümleleri verildi ve bunun ardından yapay zeka yazılımı metni oluşturdu.


Uzmanlar, bir tiyatro metni olduğunu söylese de esasen GPT-2 çok kaliteli bir metin oluşturamadı. Bunun nedeni bazı cümlelerdeki tutarsızlıklar. Proje üzerinde çalışan bir bilim insanı, AI sisteminin, konuşan kişiyi bazen cümlenin ortasında, kadınken sonrasında erkek olarak ifade ettiğini bildirdi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@