Emekli askerler darbe hazırlığında: Berlin'i kuşatıp savaşalım!

Almanya'da emekli askerlerin darbe hazırlığı yaptığı tespit edildi. Söz konusu emekli askerlerin, Telegram uygulaması üzerinden darbe planı yaptıkları öğrenildi. Telegram grubunda yer alan bir kişinin, Berlin'in kuşatılmasını ve sonuna kadar mücadele edil

Dünya 01.05.2021 - 14:47 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Almanya'da çok sayıda emekli askerin darbe hazırlığında olduğu öğrenildi. Söz konusu emekli askerlerin, Telegram uygulaması vasıtasıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de ayaklanma planı yaptıkları belirlendi. Alman basınında yer alan haberde, 13 bine yakın emekli askerin bir araya geldiği ve Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından verilen karantina kurallarına tepki gösteren ve koronavirüsü reddeden hareketin içerisine sızmayı planladığı ileri sürüldü. Söz konusu haberde, emekli askerlerin resmî kurum ve kuruluşlara saldırmayı düşündükleri iddia edildi. 

Emekli askerlerin haricinde ülkenin 1937 senesindeki sınırlarını tekrar oluşturmayı amaçlayan monarşist-aşırı sağcı örgütle bağlantılı kişilerin de bu grupta yer aldığı öğrenildi. Öte yandan, 1990 senesinde kaldırılan Doğu Alman Ordusu'nda yer almış birçok askerin de aynı grupta yer aldığı tespit edildi. 

"Hükümeti devirmeliyiz"

Söz konusu grupta yer alan emekli askerlerden birinin, asker olarak ant içtikleri sırada Almanya halkını koruyacaklarına dair söz verdiklerini, bu nedenle halkın şimdi kendilerine ihtiyacının olduğunu söylediği ortaya çıktı. Emekli askerin, Telegram üzerinden gönderdiği mesajda, mevcut hükümetin devrilmesi gerektiğini söylediği tespit edildi. Grupta yer alan başka bir kişinin de savaşa gitmediklerini, şu anda savaşın tam da ortasında yer aldıklarını söylediği tespit edildi.

"Berlin'i kuşatalım"

Aynı grupta bulunan bir kişinin de Berlin'in kuşatılmasını ve sonuna kadar mücadele edilmesini önerdiği belirlendi. Bu kişinin Milletvekili Daniel Freiher von Lützow olduğu tespit edildi. Söz konusu ismin, Kosova'da 1990'lı senelerde görev yürüten Almanya'ya ait birliklerde yer aldığı ifade edildi. Lützow'un koronavirüs tedbirlerine karşı protestoların merkezi olarak gerçekleştirilmesini önerdiği ve birlik halinde mücadele edilmesini teklif ettiği de ileri sürüldü. 

Hollanda'da emekli askerler protestolara katılmıştı

Almanya'da eski askerler arasında yapılan bu konuşma, Hollanda'da yaşanan olayları hatırlattı. Hollanda'da 2021 senesinin Ocak ayında koronavirüs tedbirlerine karşı gerçekleştirilen protestolar sırasında yağma olayları gerçekleşmişti. Polis ekipleri ile protestocular arasında çatışma çıkmıştı. Emekli asker ve polislerin, söz konusu protestolara katılım gösterdikleri tespit edilmişti. Emekli asker ve polislerin, protestocuların gözaltına alınmalarını önlemek için güvenlik güçleri ile protestocuların arasında girdikleri ileri sürülmüştü. 

"Anayasaya bağlı kalın"

Öte yandan, Alman Ordusu Gaziler Birliği tarafından konuya ilişkin bir açıklama geldi. Söz konusu açıklamada, emekli askerlerin, Almanya'nın ortak değerlerine karşı bir tutum sergilediği ifade edildi. Federal Ordu'nun eski askerleri ve gazileri olmak üzere bütün üyelerinin, anayasaya bağlı kalması için çağrıda bulunuldu. 

Fransa'da da benzer bir olay yaşanmıştı

Fransa'da emekli askerler tarafından bir e-bildiri yayınlanmıştı. Fransa'da büyük bir kriz yaşandığı ifade edilen bildiride, bu krizin hükümet tarafından durdurulmaması halinde ülkede iç savaş yaşanabileceğine dair uyarıda bulunulmuştu. Bildiride, muhtemel can kayıplarından da hükümetin sorumlu olacağı ifade edilmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@