Emlak vergisinde EYT emeklileri muaf olacak. Ocak 2024'de ödenecek emlak vergilerinde EYT emeklilerini güzel gelişmeler bekliyor. Başvurularda son gün 30 Kasım olarak açıklandı.

Emlak vergisi ödemelerinin ikinci taksit dönemi yaklaşırken, emekliler için önemli bir duyuru gündemde yer alıyor. 30 Kasım tarihine kadar devam edecek olan emlak vergisi muafiyeti, özellikle emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşlar için sevinç kaynağı oluşturuyor. İşte emlak vergisi muafiyeti ile ilgili dikkat çekici noktalar:

EYT'liler Emlak Vergisinden Muaf

 14 milyon vatandaşı etkileyen emlak vergisi ödemelerinin ikinci taksit süreci başlamışken, EYT düzenlemesinden yararlanan emekliler için muafiyet haberi geldi. Ocak 2024’ten itibaren emekli olan EYT’liler, emlak vergisinden muaf tutulacak. Bu muafiyet, emekli aylığının bağlanmasını takip eden yıldan itibaren geçerli olacak, bu da nisan veya aralıkta emekli olmuş kişileri de kapsayacak.

sgkemekliliği

PTT Üzerinden Yapılacak Yardım Parası Ödemeleri: Dar Gelirli Vatandaşlara Devlet Desteği Yolda! PTT Üzerinden Yapılacak Yardım Parası Ödemeleri: Dar Gelirli Vatandaşlara Devlet Desteği Yolda!

Muafiyet İçin Gerekli Şartlar

 Emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için 200 metrekareyi aşmayan konutlarda oturma zorunluluğu bulunmuyor. Yararlanmak isteyenlerin, bulundukları belediyeye yazılı olarak başvurması gerekiyor. Kiralık evler ve çocuklar için alınan evler de bu muafiyetten yararlanabilecek. Arsa, arazi ve işyeri geliri olmayanlar da belediyeye dilekçe ile başvurarak muafiyetten faydalanabilirler. Tek yazlık evler de emlak vergisinden muaf tutulacak. EYT’liler için emekli maaşı ve muafiyet süreci, menkul sermaye iradı gelirlerinin 150 bin lira altında olması şartıyla işleyecek. Bu şartı sağlayanlar, gelecek yıldan itibaren emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecekler. Ancak, emekli olup çalışmaya devam edenler bu muafiyetten faydalanamayacak.

Kimler Emlak Vergisi Muafiyetinden Faydalanabilir?

Emlak vergisi muafiyetinden, şehit yakınları, gaziler, engelliler, ev hanımları, işsizler ve şehitlerin dul ve yetimleri gibi farklı gruplar da yararlanabiliyor. Bu muafiyet, gelir getirmeyen arsa, arazi ve işyeri sahiplerini de kapsıyor. Emlak vergisi muafiyeti, emekliler başta olmak üzere pek çok vatandaş için mali yükü hafifletecek bir adım olarak görülüyor. Bu önemli fırsattan yararlanmak isteyen vatandaşların, belediyelere yapacakları başvuruların zamanında ve doğru şekilde gerçekleşmesi gerekiyor.