Emekli, Dul ve Yetim Aylığı Alanlar ile Çalışanlara En Az 3400 TL Maaş Verilecek! Emekli, dul, yetim ve çalışan maaşı almakta olan vatandaşları yakından ilgilendiren zam gelmek üzere. Alınacak en düşük maaş 3400 TL oluyor.

Emekli, dul ve yetim aylığı alanlar ile çalışanları yakından ilgilendiren maaş zammı için tarih açıklandı. En az 3400 TL maaş alınmasını sağlayacak olan bu zam haberi milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. 2022 Ocak ayında maaşlarının enflasyon farkına göre belirlenecek olan emekliler içinde rekor bir zam gelmesi bekleniyor.

Memur ile memur emeklisi olanlar şuanda yüzde 1.23 gibi enflasyon farkını cebine koydu

Ocak ayında yapılacak yüzde 5 toplu sözleşme zammına da ek olacak şekilde belirlenecek enflasyon farkı da maaşların üzerine eklenmiş olacak. SSK ile Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşlar ise şuanda yüzde 4.23 gibi bir zammı garantilemiş durumdadır. Enflasyondaki mevcut artış bu hız ile devam etmesi durumunda emekliler yeni yılda tarihi bir zam ile karşı karşıya kalabilecektir.

Hal böyle olunca enflasyondaki rakamlar emekli vatandaşlar tarafından sık takip edilmeye başlandı bile. Bunun nedeni ise oraya çıkan 6 aylık enflasyon rakamları üzerinden emekli maaşlarına farkı yansıyacak olmasıdır. 2020 yılı Ağustos ayında memur ile memur emeklisi olan vatandaşlar için gelecek 4 yıllık zam oranı hakkında bir toplu sözleşme yapılarak belirlenmişti. Fakat bu sözleşmeye ek olarak memur emeklileri için ocak ayındaki enflasyon farkı da değerlendirilecek.

emekli-dul-ve-yetim-ayligi-alanlar-ile-calisanlara-en-az-3400-tl-maas-verilecek1

Enflasyondaki oranlar yalnız memur emeklileri için olmamakla birlikte SSK ile Bağ-Kur emeklilerini de yakından ilgilendirmektedir. SSK ile Bağ-kur emeklileri ile birlikte dul ve yetim aylığı, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı alanlar dahil, asgari ücret ile çalışanlara kadar enflasyon oranında zam yapılacak.

Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı enflasyon farkına göre şimdilik yüzde 1.23 gibi bir oranda zam ortaya çıkmış durumdadır. 6 aylık enflasyon oranları netlik kazanmasından sonra yapılacak olan maaş zamları da net olarak belirlenmiş olacaktır. 2022 yılında memurların yüzü de yapılacak tarihi zam ile birlikte yüzleri gülmeye başlayacak.