Emeklilere sevinecekleri haber! Emekli maaşlarına ek olarak 566 TL’ye kadar ek para yatacak! Devlet tarafından emekliliklerin üstünde yapmış oldukları değişiklikler devam etmektedir. Devletin yapmış olduğu değişikliklerden biri de TES olduğu bilinmekte olan Emeklilik Sigortası ile ilgili tüm ayrıntılar.

Emekliliklerle ilgili olan değişiklikler devlet tarafından uygulamalar devam etmektedir. Yapılan değişiklerden bir tanesi de TES sistemi olarak bilinmektedir. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile birlikte çalışma hayatı devam eden vatandaşların haklarının korunması hedeflenmiştir.

Şu an bulunan sistemde çalışmaları devam eden bir kısım sadece kıdem tazminatı alabilmektedir. Çalışanlardan geriye kalan bölüm ise bir kısım nedenlerden dolayı tazminat alamamaktadırlar. Bu durumda hak kaybı yaşayabilmektedirler. Tamamlayıcı Emeklilik Sigortasıyla birlikte bu sorunun önüne geçilir ve çalışanlar tam olarak haklarını alabilecekleri tahmin edilmektedir.

Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası Nedir? Ne Zaman Başlar?

1 Ocak 2002 tarihinde başlayacak olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi sayesinde tüm özel çalışanların da sisteme katılması için sağlanacaktır. Çalışanların hakkı olan kıdem tazminatının da haklarını korumak için süreklilik gösterilecektir. Bu kısımda ise kayıplar yaşanmayacaktır.

Tüm müşterilerin bildiği gibi önceki süreçlerde Bireysel Emeklilik Sistemi kullanılırdı. İşçilerden kesilecek olan miktar ile devlet desteğine yer verilmekteydi. Yeni yapılandırılmış olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile birlikte işverenden alınacak olan oran %3 olarak belirlenmiştir. Yapılan kesintilerin tamamı işçilerin fon hesaplarında biriktirilecektir.

Asgari ücretlendirme ile çalışma hayatı toplamda 25 yıl sürdüren için bugünün şartlarına göre 566 TL ek bir ödeme alacakları anlamına gelmektedir. Asgari çalışanların tümü ise sistemin içine zorunlu olarak dahil edilir. Bütün çalışanların maaşlarında kesintiler yapılması ile birlikte işverenlerden de yaklaşık olarak bu oranda para alınır. Maaş tutarının azalmasıyla beraber oranlarda azalmalar görülecektir.

emekli-icin-beklenen-odeme-yapildi-ek-566-tl-ve-uzerinde-odemeler-ek-para-olarak-emekli-hesabina1

60 Yaşına Gelmeden Çekme İmkanı

Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası ile beraber birikim yapılması gereken tutar 60 yaşını henüz doldurmamış olan müşteriler için belirlenmiş şartları sağlaması durumunda çekim fırsatı verilmektedir. Belirlenen koşullar ise bir kere sınırlı olacak şekilde evlilik, işten çıkartılması ve ağır bir hastalığa yakalanmasıdır. Belirtilen nedenlerden bir tanesini gerçekleşince adına başvuruda bulunan vatandaşların birikimlerinin yüzde 20’sini geçmemesi şartı ile para ödenecektir.