Emeklilere verilecek 5000 TL'lik ikramiye için yeni gelişmeler yaşanıyor. Önce her emekli alamayacak dendi şimdi ise emekli dışındakileri de kapsayacak deniyor. İşte detaylar...

Cumhuriyet'in bu önemli yılında, 30 Eylül'e kadar EYT başvurusu yapan fakat maaşa bağlanmamış olan emekliler de ikramiyeden faydalanabilecek. Ancak, Ekim ayında herhangi bir gün dahi sigortalı çalışmış olan bireyler bu ödemenin dışında kalacaklar. Özellikle ikramiyeyi alabilmek için işe girip çıkanların dikkat etmeleri gerekiyor; eğer böyle bir durum söz konusu ise, aldıkları ikramiyeyi faiziyle geri ödemek zorunda kalacaklar. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler de bu özel ödeme dışında tutuluyor. SGK, bu süre zarfında işe giriş ve çıkışları yakından izleyecek. Yani kurum, ikramiyenin haksız yere alınmaması için titizlikle hareket edecek.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

Emekli İkramiyesi Herkese Aynı Ödenmeyecek

Emekli ikramiyesi, emeklilere direkt olarak veya dul ve yetimlere, aldıkları maaş oranına göre verilecek. Örneğin, yüzde 75 maaş alan bir birey 3 bin 750 TL, yüzde 25 maaş alan bir birey ise 1.250 TL alacak. Ancak, Ekim ayında herhangi bir gün çalışıyorsanız, bu ödeme size yapılmayacak.

İkramiyeden Başka Kimler Faydalanacak?

Meslek hastalığı veya iş kazası nedeniyle gelir alanlar, alacakları derecesine göre bu ikramiyeden faydalanacak. Ayrıca, vazife malulleri, şehit yakınları ve güvenlik korucuları da bu özel ödemeden yararlanabilecek. İkramiye ile ilgili düzenlemenin, bu sene içinde yasalaşması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor. Eğer birden fazla emekli maaşınız veya geliriniz varsa, size en yüksek ödemeyi sağlayacak dosya üzerinden ödeme alacaksınız.