Emeklilere verilmesi beklenen Cumhuriyet İkramiyesi, emekli hariç herkesi kapsıyor. 5000 TL tam olarak kimlere ödenecek? Her emeklinin faydalanamayacağı daha önce de açıklanmıştı.

Emekliler, uzun bir süredir bekledikleri 5 bin TL'lik ikramiyeden ekim ayında yararlanabilecekler. Bu ikramiye için SGK tarafından bir dizi şartlar ve başvuru koşulları belirlendi. İşte detaylar:

Emekli İkramiyesinde Aranan Şartlar!

Emekli aylığı almaya hak kazananlar arasında yer alan kişiler, 30 Eylül 2023 tarihine kadar emekli olmuş olmaları gerekmektedir. Ekim ayında yapılacak bu ödeme için, emekli aylığını almaya hak kazanan kişilerin iş hayatına dönmüş ve bir gün sigortalı çalışmamış olmaları gerekmektedir.

Bu ikramiye, geri ödeme şartı olmadan hesaplara aktarılacaktır. Emeklilerin mali açıdan biraz rahatlamalarına ve ekonomik olarak desteklenmelerine olanak tanıyacak bu ödeme, uzun bir süredir bekleniyordu.

SGK'nın açıklamasına göre, 5 bin TL'lik ikramiyeden yararlanacak olan emekliler, bu miktarın hesaplanmasında bazı ayrıntılara dikkat etmelidirler. Eğer emekli bir kişinin eşi ve iki çocuğu varsa, eş yüzde 50, çocuklar için ise yüzde 25 oranında bir pay alacaktır.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Memurlara da Ödeme Yapılmayacak

Ancak, emekli olduktan sonra memur olarak çalışmaya devam edenler bu ikramiyeden yararlanamayacaklardır. Ayrıca, Bağkur faaliyetlerinde bulunanlar da özel ikramiye unsurlarından faydalanamazlar.

Şehit yakınları, gaziler ve güvenlik korucuları ise bu ödeme için başvuruda bulunabilirler. Meslek hastalığı veya iş kazası sigortasından sürekli iş göremezlik geliri alan kişiler için de bu ödeme yapılacaktır ve ödeme miktarı, iş göremezlik seviyesine göre belirlenecektir.