Emekli kişilere müjde! Taban aylık uygulaması geliyor! İşte 1000 TL artış sonrası en düşük SSK, Bağ-Kur emeklisi maaşı

Emekliye art arda güzel haberler gelmeye devam ediyor. Uzun zamandan beri beklenen bir son dakika gelişmesi az önce yaşandı. Emekliye taban aylık uygulaması geliyor.

Ekonomi 02.11.2021 - 17:19 02.11.2021 - 17:20 Volkan Arık

Emekli kişilere müjde! Taban aylık uygulaması geliyor! İşte 1000 TL artış sonrası en düşük SSK, Bağ-Kur emeklisi maaşı. SSK ve Bağ-Kur emeklisi için önemli son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Emeklilerin uzun zamandan beri beklediği taban aylık uygulaması artık hayata geçiyor. Peki 2022 yılında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte SSK ve Bağ-Kur emeklisinin 2022 yılında alacağı en düşük maaşlar…

Emekli maaşlarına asgari ücret ayarı uzun zamandan beri gündemde olan konular arasında yer alıyordu. Türkiye Emekliler Derneği de geçtiğimiz günlerde bu yönde bir talepleri olduğunu açıklamıştı. Hatta bu talepler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazıldığı bile açıklanmıştı. Nihayet emeklilerin bu talebi gerçek oluyor. Emekli vatandaşlar için artık taban aylık uygulaması geliyor. En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi gündemde. Peki 2022 yılında en düşük emekli maaşı kaç TL olacak? SSK ve Bağ-Kur emeklisi ne kadar zam alacak? İşte merak edilen soruların yanıtları…

emekli-kisilere-mujde-taban-aylik-uygulamasi-geliyor-iste-1000-tl-artis-sonrasi-en-dusuk-ssk-bag-3

EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR ZAM GELECEK?

2022 emekli zammı şimdiden en çok merak edilen konular arasında. Emekli maaşlarına yapılan zamlar enflasyon oranında gerçekleşiyor. SSK ve Bağkur emeklisi için şimdiden kesinleşen zam oranı yüzde 4.23 oldu. Ancak yılın son 3 ayında çıkacak olan enflasyon rakamları ile birlikte zam kesinleşecek. Şu ana kadar açıklanan tahminlere göre ise zam oranlarının yüzde 8.56’ya ulaşacağı tahmin ediliyor. Memur emeklisi için ise zam oranları çoktan belli oldu. Geçtiğimiz aylarda yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde memur emeklisinin 2022 yılı için yüzde 5 zam ve ek olarak da enflasyon farkı almasına karar verilmişti. Enflasyon rakamları memur emeklileri için de önem taşıyor. Ancak bunun öncesinde emekli vatandaşlara başka bir güzel haber daha geldi.

emekli-kisilere-mujde-taban-aylik-uygulamasi-geliyor-iste-1000-tl-artis-sonrasi-en-dusuk-ssk-bag-2

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ TL?

Emekli maaşlarına 2022 yılı için yeni bir ayarlama daha yapılacak. Emekli vatandaşlar için taban aylık uygulaması geliyor. Emekli aylıklarının en düşük asgari ücret ayarında olması emekli vatandaşların talepleri arasında yer alıyordu. Bu konuda çalışmaların başladığı öğrenildi. Yani yıl sonuna kadar çalışmaların tamamlanması halinde şu anda en düşük 1900 TL civarında olan emekli maaşları artacak. Enflasyon oranında yapılacak olan zamma ek olarak emekli maaşlarına 1000 TL daha eklenmesi gündemde. Asgari ücretin şu anda 2800 TL civarında olması göz önünde bulundurulursa emekliler yıl başında ihya olacak diyebiliriz.

emekli-kisilere-mujde-taban-aylik-uygulamasi-geliyor-iste-1000-tl-artis-sonrasi-en-dusuk-ssk-bag-1

ÇİFTE MÜJDE GELECEK

Emekliler için yıl başı çifte zam demek olacak. Hem yılın ikinci yarısına ait enflasyon rakamları kesinleşecek eve emekli maaşları zamlanacak, hem de emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesi ile maaşlara ek bir zam daha gelmiş olacak. Hükümet, emeklilerin son dönemlerdeki şikayetlerini göz önünde bulundurarak bu sorunların çözülmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@