Emekli Maaş ve İkramiyeleri İle İlgili Flaş Gelişme! 81 İlde Değişti Bakmadan Bankaya Gitmeyin

Koronavirüs salgını nedeniyle ilan edilen tam kapanma, bankaların işleyişinde birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Özellikle şimdi Ramazan Bayramı öncesi hesaplara ödenmeye başlanan emekli maaş.

Ekonomi 06.05.2021 - 21:57 06.05.2021 - 21:57 Berkay Keskin

Koronavirüs salgını nedeniyle ilan edilen tam kapanma, bankaların işleyişinde birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Özellikle şimdi Ramazan Bayramı öncesi hesaplara ödenmeye başlanan emekli maaş ve ikramiyelerinin de etkisiyle Türkiye genelinde milyonlarca emekli banka şubelerini ve ATM'leri ziyaret edecekti. Ancak son dakika değişiklik yaşandı! Emekli maaş ve ikramiyelerinin yatırılmaya başlamasıyla birlikte 81 il genelinde değişti! Detaylar haberimizde sizlerle...

Türkiye Bankalar Birliği, tam kapanma döneminde emekli maaşı ve bayram ikramiyelerinin ödenebilmesi için 81 şehirde yer alan banka şubelerinin çalışma saatlerini revize etti. Bu kapsamda milyonlarca emekli yarın itibarıyla ikramiyelerini çekebilecek. Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği açıklamada, bayram öncesi gerçekleştirilecek emekli maaş ve ikramiyeleri ile diğer maaş/aylık/ücret ödemelerinin salgın kurallarına uyularak yapılabilmesi için banka şubelerinin çalışma sürelerinin uzatılmasına yönelik taksiye kararı alındı.

Söz konusu karar 6 Mayıs 2021 Perşembe gününden itibaren uygulanmaya başlayacak. Bankalar, 6-11 Mayıs arasında 09.00-16.30 saatleri içerisinde hizmet sağlayacak. Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB) gerçekleştirilen açıklamada, İçişleri Bakanlığının Tam Kapanma Önlemleri Genelgesi hükümleri ve Bakanlığın açıklamaları uyarınca 3-15 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek emekli maaş ve ikramiyeleri ile diğer maaş/aylık/ücret ödemelerinin, salgın önlemlerine uyulmak üzere yoğunluğunun önüne geçilerek daha uygun kolay ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına TBB Yönetim Kurulu tarafından şube çalışma saatlerine yönelik bir tavsiye kararına varıldığı belirtildi.

Mesai Saatleri Değişiyor

Yapılan açıklamada, "Buna göre üyeler, açık olacak şubelerde yeterince personel bulundurmak üzere müşteri kabul saatlerini 6,7,10 ve 11 Mayıs tarihinde saat 09.00-12.30 ve 13.30-16.30, arife günü olan 12 Mayıs tarihinde saat 9.00-12.30 olarak belirlenecektir.

Diğer günler içerisinde şubelerde 10.00-16.00 saatlerinde müşteriler için hizmet sunulacaktır. Toplumun, kendisinin ve çalışanların sağlığının korunmasına azami miktarda çaba gösterilmesini teminen banka müşterilerinin; işlemlerinde ATM, internet ve mobil bankacılığı gibi şube dışı kanalları tercih etmelerini arz ve teşekkür ederiz" dedi.

29 Nisan Perşembe günü başlangıç yapan tam kapanma sürecinde bankalar mesai saatlerinde değişiklik yaptı. Bankalar, bu süreçte mesai saatlerini 10.00-16.00 saatlerine çekmişti.

6 Mayıs'ta İkramiyeler Hesapta

Diğer bir taraftan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, SSK emeklisi vatandaşlara 6 Mayıs'ta, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine ise 7 Mayıs tarihinde bayram ikramiyelerinin ödeneceğini belirtmişti.

Bilgin, yapmış olduğu açıklamada, geçen hafta gerçekleştirilen yasal düzenleme ile emekli bayram ikramiyesinin 1.100 TL'ye artırıldığını dile getirdi. Bu kapsamda Ramazan Bayramı ikramiyesinin bayramdan önceki hafta ödeneceğini belirten Bilgin, "12,7 milyon emekli vatandaşa 12,3 milyar lira ikramiye ödemesi yapılacak" ifadelerini kullandı.

"SSK Emeklilerimizin 6 Mayıs'ta, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerimizin ise 7 Mayıs tarihinde bayram ikramiyeleri hesaplarına yatırılacak." dedi. Emeklilerin yanında olmaya devam ettiklerini belirten Bilgin, şunları da kaydetti: "Emek de emeklilerimiz de başımızın tacıdır. Emeklilerimizin 7 gün 24 saat hizmetinde olacağız." ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@