Emekli maaş zamları ile ilgili yeni gelişme yaşandı!

Akbank 50.000 TL Ödeme Yapıyor! Ay Sonuna Kadar Süreniz Var Akbank 50.000 TL Ödeme Yapıyor! Ay Sonuna Kadar Süreniz Var

Emeklilerin gözleri, 2024 Ocak ayında gerçekleşecek olan emekli zammına çevrildi. Bu bekleyiş, Temmuz ayındaki kök maaşlara yapılan oransal zamın ardından mağduriyet yaşayan emekliler için umutlu bir dönemin habercisi olabilir. Uzmanlar ve hükümet yetkililerinin açıklamaları, 2024 Ocak zammının SSK ve bağ-kur emeklilerini olumlu bir şekilde etkileyeceğine işaret ediyor. İşte, emekli maaşlarındaki olası değişikliklere dair detaylar...

Gündemden düşmeyen kök maaş konusu, Temmuz ayındaki oransal zam tartışmalarının ardından yeni formüllerle ele alınıyor. 2024 Ocak'ta en düşük emekli maaşlarının artırılması için planlanan seyyanen zam, en düşük emekli maaşını 10.000 TL ile 12.000 TL arasına çıkarmayı hedefliyor.

Seyyanen zamın yanı sıra, 7500 TL üzeri maaşlara oransal bir zam yapılması gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarına göre, memur ve memur emeklisine yapılacak olan yüzde 50'ye yakın zam, SSK ve bağ-kur emeklileri için de benzer bir oranda gerçekleşebilir. Bu durum, üst düzey maaş alan emeklilerin de kazançlarını artırması anlamına geliyor.

Uzmanlar, hükümetin en düşük emekli maaşını Ocak ayında 10.000 TL'ye çıkarmayı planladığını belirtiyor. Ancak, Temmuz ayındaki mağduriyet ve Mart ayındaki yerel seçimlerin etkisiyle bu rakamın daha da yükselebileceğini öngörüyor. Tahminlere göre, en düşük emekli maaşı 10.000 TL ile 12.000 TL arasında değişebilir.