Emekli maaşındaki zammı merak eden milyonlarca vatandaş, yapılacak açıklamayı bekliyor. Bu noktada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen açıklama da dikkat çekmişti. Öte yandan SGK Uzmanı öyle bir açıklama yaptı ki 2023 yılı emekli maaşı hakkında tahminlerini aktardı.

2023 yılında emekliler en düşük ne kadar maaş alacak merakla bekleniyor. Şu an için en düşük maaş 3500 TL ancak yıl boyu artan enflasyonla birlikte maaşa rekor oran bir zam yapılması muhtemel. Temmuz ayındaki ara zammın hemen ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu maaş artışının asıl zammı kapsamadığını belirtmişti. Dolayısıyla gözler Aralık ayına çevrilmiş durumda. Emekli maaşı SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için yüzde kaç artacak?

Asgari Ücret Seviyesine Çekilebilir

SGK Uzmanı'ndan gelen açıklama dikkat çekti. Çünkü son aylardaki enflasyonla birlikte refah payının da eklenmesi sonrasında emekli maaşına gelebilecek olası zam üzerine konuşuluyor. Emekli maaşının asgari ücretle aynı olup olmama ihtimali değerlendirildi. 5500 TL net maaş olan asgari ücret yakında zamlanacak. Ancak eski maaş artık emekli maaşına dönüşebilir. Bu noktada SGK Uzmanı'nın düşüncesi, en düşük emekli maaşının 5500 TL seviyesinde olacağı yönünde. 

maaş-7

Ziraat bankası destek kredisi başvurusu başladı! 18 yaş üzerinde olan herkes bu ödemeleri alıyor Ziraat bankası destek kredisi başvurusu başladı! 18 yaş üzerinde olan herkes bu ödemeleri alıyor

Bu Ay Sonu Açıklama Yapılacak

Emekli, asgari ücretli ve EYT'liler için Aralık ayının önemi büyük. 2023'e girmeden önce yapılacak maaş zamlarına dair güncel bilgilerin aktarılması bekleniyor. Enflasyon nedeniyle alım gücü düşen milyonların ihtiyacı olan zam açıklaması için toplantılar başladı bile. Asgari Ücret Belirleme Komisyonu da aktif olarak ilk toplantısını gerçekleştirecek. Bu toplantıdan nasıl bir karar çıkacağını yine haber sitemiz üzerinden öğrenebileceksiniz.