En düşük emekli maaşının 7500 TL olmasını içeren teklif TBMM Komisyonunca kabul edildi.

Ülkemizdeki birçok emekliyi ilgilendiren emekli maaşı konusu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildi. Bu düzenleme ile birlikte en düşük emekli maaşı 7500 liraya çıkarılacak. Aynı zamanda geçici işçilere kadro verilmesi ve gazilerin almış oldukları aylıklara da belirli bir düzenleme gelecek. Gazilere verilecek olan aylık tutar asgari ücretin net tutarında olacak.

Bayram İkramiyesi ve Emekli Maaşlarında Artış

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılan değişikliklerle birlikte, emekli maaşlarına ve bayram ikramiyelerine artış yapıldı. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda gelir ve aylık alma şartıyla ödenen 1100 TL'lik ikramiye, 2000 TL'ye yükseltildi.

Ayrıca yaşlılık, malullük veya ölüm aylığı alan emekliler ve hak sahipleri de bu artıştan faydalanacak. Dosya bazında öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilecek. Bu değişikliklerle birlikte, en düşük emekli maaşı ve aylığı alan vatandaşlarımızın yaşam standartları biraz daha yükseltilmiş olacak.

Diğer bir yandan güvenlik korucusu olarak çalışan kişilerin vefat etmesi halinde, maaş bağlanacak hak sahiplerinin de en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL olacak.

Geçici İşçi Konusunda Yeni Gelişmeler, İlave Ödeme Yapılacak!

Kurumlar, ihtiyaçları doğrultusunda geçici işçi çalıştırmak için yeni bir adım atıyor. Kanun teklifiyle birlikte, geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu süre ile ilgili nihai karar ilgili kurum veya şirketin bağlı olmuş olduğu bakanlık tarafından verilecektir.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Bu sürenin dolması halinde, geçici işçiler çalıştıkları iş yerlerindeki boş kadrolara geçirilecek. Böylece, kurumlar tarafından çalıştırılan geçici işçilerin istihdamı daha da kolaylaşacak.

Ayrıca, kamu kurumlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip kadro pozisyonlarında bulunan personel arasında ücret dengesinin sağlanması için de ilave ödeme yapılacak. Bu adım, ücret adaletsizliğinin önlenmesine katkı sağlayacak.

Bu gelişmelerle birlikte, kamuda çalışan geçici işçilerin çalışma koşulları iyileştirilirken, ücret dengesi de sağlanmış olacak. Kamu kurum ve kuruluşları, çalışanların refahını ve mutluluğunu önemseyerek, istihdam politikalarını da bu doğrultuda şekillendirecek.