Son günlerde ortaya çıkan "emekli maaşı promosyonları" tartışması için Remzi Özdemir'in kaleme aldığı yazı gündem oldu.

Bankalar arasında emekli promosyon yarışı hızlanırken, medyaya düşen haberler ile bu yarıştan da en az yararlananların, son yıllarda asgari ücretin bile yarısına gerileten emekli maaşları ile açlığa mahkum edilen emekliler olduğu öğrenilmişti.

Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne? Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne?

Aldığı 7 bin liralık 8 binliralık promosyonun bile can suyu olduğu emeklilerin, yıllarca emek verdiği ve vergisini peşin peşin ödediği ülkede bankalardan neden diğer maaşlar gibi yararlanamadığını güçlü kalemlerden Remzi Özdemir satırlarına taşırken dikkat çeken ifadeler şunlar oldu;

Emekliler 'geçinemiyorum' diyor

 

"Diğer bankalar 8 bin lira verirken kamu bankaları 500 ile 750 lira arasında veriyor. Özel bankalar bu rakamı otomatik fatura ödeme talimatı veren emekliye ekstradan veriyor.

Peki kamu bankaları neden emekli promosyonunu yükseltmedi?

Promosyon için ayıracağı bütçe mi yok, yoksa emekliyi müşteri olarak mı görmüyor?

Her ikisi de değil. Kamu bankaların sermaye olarak çok güçlü bankalar. Emekliyi müşteri olarak görmeme de değil. Elbette onları çok önemli müşteri olarak görüyor. Nakit akışı sağlayan, çapraz satış yaptığı değerli müşteriler.

Ancak kamu bankaları bu emeklileri çantada keklik görüyor. Yani benim elimin altında zaten, neden ekstradan para vereyim ki düşüncesinde.

Bunun nedeni aslında son derece basit. Emeklinin kamu bankalarına olan kredi borcu. İki yakası bir araya gelmeyen emekliler kamu bankalarının sık sık açtığı ucuz krediyi uzun vadeli kullandı.

Bugün birçok emeklinin kamu bankasından aldığı kredisi bulunuyor. Kredisi bulunan bir emekli yaptığı sözleşme ile maaşını başka bankaya taşıyamıyor.

İşte kamu bankaları bu rahatlığı yaşıyor.  Emeklilerin büyük bir bölümünün maaşında bloke var. Bloke derken haciz değil. Banka SGK nezdinde bloke koyuyor. Yani diyor ki, sen bendeki kredin bitene kadar maaşını başka bankaya taşıyamazsın.

Oysa buna bankanın hakkı var mı, yok!

O halde bu soruna müdahil olması ve müdahale etmesi gereken SGK.

SGK, konu kamu bankaları olunca sesini çıkartmıyor.

 

.....

Bu arada emekliye en fazla 750 lira promosyon lütfeden kamu bankaları özel sektör maaşları için adeta bol keseden promosyon dağıtıyor. En son Gaziantep Üniversitesi personel maaşı için 3 yıllık 34 bin lira gibi oldukça yüksek rakamı gözünü kırpmadan veren bir kamu bankası oldu."