Emekli maaşının daha yüksek olması için ne yapılması gerekiyor? SGK Uzmanı öyle bir açıklama yaptı ki hesabı duyunca siz de şaşıracaksınız. SGK prim günü ve giriş tarihiyle birlikte alabileceğiniz en yüksek ücret...

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak? Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak?

SGK emeklileri nasıl daha fazla ödeme alabilirim diye düşünüyor? Eğer emekli olmadıysanız alacağınız maaşın yüksek olması için ne yapmalısınız? Uzmanından emekli maaş tavsiyeleri... Emeklilerin finansal durumları, özellikle düşük emekli maaşları nedeniyle sıkıntılı bir hal alıyor. Mevcut durumda, en düşük emekli maaşı 7.500 TL seviyesinde bulunuyor. Bu rakam, geçen Temmuz ayında beklenen zam gerçekleşmediği için, milyonlarca emekli vatandaş için yetersiz kalıyor. 2024 yılında yapılacak olası bir zam, emeklilerin umudu haline gelmiş durumda. Bu arada, yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyetleri karşısında emekli maaşlarının alım gücü giderek düşüyor. Emeklilerin hayat pahalılığına karşı mücadelesi, her geçen gün daha zorlu bir hal alıyor. Bu durumda, emekliler daha yüksek bir maaş alabilme yollarını araştırıyorlar.

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun, emeklilere daha yüksek maaş alma konusunda yol gösterici oluyor. Erdursun, sosyal medyada emeklilikle ilgili sorulara cevap vererek, emekliler için önemli bilgiler sunuyor. Özellikle, “Daha çok çalışarak ve daha fazla prim ödeyerek daha yüksek emekli aylığı alabilir miyim?” gibi sorulara detaylı yanıtlar veriyor.

hukumet-emeklinin-gonlunu-almak-icin-kollari-sivadi-135-milyon-emekliye-sgk-zam-mujdesi-verdi-3

Erdursun'un verdiği örnek hesaplama şu şekildedir:

  • Doğum yılı: 1973
  • SGK’ya ilk kayıt tarihi: 1996
  • Toplam prim gün sayısı: 9097 gün
  • 20 yıl boyunca asgari ücret üzerinden çalışma
  • Son 5 yıl boyunca asgari ücretin 4 katı üzerinden çalışma Bu koşullara sahip bir emeklinin aylık maaşı, yaklaşık olarak 8.886 TL olarak hesaplanıyor.

Erdursun, daha fazla çalışmanın ve prim ödemenin her zaman daha yüksek emekli maaşı anlamına gelmediğini belirtiyor. Emeklilerin, emekli olmadan önce SGK uzmanlarına danışarak, maaşlarını nasıl maksimize edebileceklerini öğrenmeleri önemli.