Emekli maaşları değişti! Bugün Emekli olsam ne kadar maaş alırım? Yeni zamlı maaşlar

Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım? Milyonlarca çalışan bir gün emekli olmanın hayaliyle çalışma hayatını sürdürüyor. Çalışma hayatı devam ederken sigorta prim ve emeklilik araştırmaları da başlıyor. Son dakika düzenlemesiyle milyonlarca emek

Ekonomi 29.06.2021 - 12:42 29.06.2021 - 12:42 İlan35

Peki 'Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım?' ve emekli aylığı nasıl hesaplanır? 4A, 4B, 4C emekli maaşı sorgulama ekranı! Bugün emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenmek için buyrun haberimize...

Milyonlarca çalışan bir gün emekli olabilmenin planlarını yapıyor ve hayalini kuruyor. Emeklilik için araştırmalara çok önceden başlayanlar olduğu gibi çalışma hayatının son döneminde olup emeklilik işlemlerini kısa süre içerisinde başlatacak çalışanlar da bulunuyor. Sıklıkla sorulan soru ise 'Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım?' oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na tabi olarak SSK, Bağ-kur ve Emekli sandığı emeklileri ne kadar maaş alabilir? Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım? 4A, 4B, 4C emekli maaşı sorgulama ekranı! 4A, 4B, 4C statülerinde bugün emekli olsanız ne kadar maaş alacaksınız? Emekli maaşı hesaplama ve sorgulama ekranı için buyrun haberimize...

Bilindiği üzere ülkemizde emeklilik hakkı elde edebilmek için SGK mevzuatında yer alan şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartlar, prim ödeme gün sayısı, hizmet yılı ve yaş şartı olarak öne çıkıyor. Bu şartları taşıyanlar emeklilik hakkı elde edip yasal işlemleri SGK marifetiyle yaparak emekli aylığı almaya başlıyorlar. Peki emeklilikte ne kadar maaş alacaksınız? Emekli olduğunuzda sürprizle karşılaşmamak adına emeklilik döneminde alacağınız maaşı şimdiden öğrenmekte büyük fayda bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) resmi internet adresinde ve E-Devlet platformu üzerinde yer alan modüller ile 4A, 4B, 4C emekli maaşları daha emekli olmadan bugün üzerinden yapılan hesaplamayla öğrenilebiliyor.

2021 YILINDA EMEKLİ MAAŞLARI DEĞİŞTİ!

2021 Yılı Ocak ayı itibariyle emekli maaşlarında artış yaşandı! Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ocak ve Temmuz aylarında emeklilere enflasyon zammı uygulanacak. Ocak ayında uygulanan zam ile birlikte emekli maaşları artmış oldu. Kamudan emekli olanlara (4C) %4,33 zam ve %3 fark ödemesi yapılırken SSK ve Bağkur emeklilerine toplamda %8,37'lik zam verildi.

BUGÜN EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?

Milyonlarca çalışan şimdi değişen emekli maaşları çerçevesinde, bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım? Sorusuna yanıt aramaya başladı. SGK 4A (SSK) statüsünde çalışan ve emekli olacak vatandaşlar, SGK resmi internet adresinde yer alan aşağıdaki modüle giriş yaparak, bu ekranda kendilerinden istenen T.C Kimlik numarası, SSK Sicil No, Baba Adı, Nüfusa kayıtlı olunan il ve Doğum tarihi gibi bilgileri doğru ve eksiksiz biçimde girdikten sonra sorgulama işlemi yapabilirler.

4A (SGK) BUGÜN EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

4B (Bağ-Kur) statüsünde çalışıp bugün emekli olsa ne kadar maaş alacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar da E-Devlet platformunda yer alan hizmet üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Bu işlem için E-Devlet üyeliğinizin bulunması gerekmektedir.

4B (BAĞ-KUR) BUGÜN EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

4C (Memur emeklisi) statüsündeki çalışanlar ise emekli olduklarında alacakları maaş ödemelerinin tutarını yine SGK sistemi üzerinde yer alan modül üzerinden öğrenebilmektedirler. Aşağıda yer verilen modül üzerinde Derece, Kademe, Ek Gösterge, Aylık Tarihi, Pay/Payda, Kad. Taz. Ek Gösterge, İkramiye yılı vb. bilgileri doğru şekilde girdikten sonra Hesapla tuşuna basarak sorgulama yapabilirsiniz.

4C (MEMUR EMEKLİSİ) BUGÜN EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda yer verilen adresler üzerinden 'Bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım?' sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Yapılan hesaplamalar resmi sonuçlar içermeyip hata payı ve yanlışlık içerebilecektir. SGK ve E-Devlet platformları bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@