Emekli maaşları tümden değişiyor! 8 Milyon Emeklinin maaşı kademeli olarak artacak

Emekli maaşları değişiyor! 8 milyon emekliye güzel haber geldi! SGK sabah saatlerinde yayınlandığı genelge sonrası 65 yaş üstü vatandaşları zorda bıraksa da Emekliler için büyük sürprizler geliyor! Hükümet Emeklileri rahatlatacak yeni bir adım atıyor! Öze

Ekonomi 19.06.2021 - 13:58 19.06.2021 - 13:58 İlan35

Emekli maaşları değişiyor! 8 milyon emekliye güzel haber geldi! SGK sabah saatlerinde yayınlandığı genelge sonrası 65 yaş üstü vatandaşları zorda bıraksa da Emekliler için büyük sürprizler geliyor! Hükümet Emeklileri rahatlatacak yeni bir adım atıyor! Özellikle en düşük Emekli maaşı için gelen gelişmeler Emekliyi sevindirecek cinsten!

En düşük Emekli maaşı Asgari Ücretle eşitlenecek!

Emeklilerin en büyük sorunu düşük Emekli maaşları. Hükümet Düşük emekli maaşlarıyla ilgili en büyük destekleri veren dönem olsa da yine de Emekliler geçinemiyor. Yeni kanun teklifinde yer alan En düşük Emekli maaşı Asgari Ücretle eşitlensin teklifi tüm partilerden olur yorumu alıyor. Gözler Erdoğan'a çevrildi

YILLARA GÖRE Emekli Aylığı Asgari Ücret
2002 Ocak-Haziran 216,4 TL 163,56 TL
2003 Ocak-Haziran 332 TL 225,99 TL
2003 Temmuz-Aralık 332 TL 225,99 TL
2021 Ocak- Temmuz 1500 TL 2825 TL


Yıllara göre En düşük Emekli aylığı ve Asgari Ücret kıyaslandığında 2002 yılında 216 TL olan Emekli aylığı, o tarihte Asgari Ücret 163 TL olduğu görülüyor. Günümüzde 1500 TL olan Emekli aylığı ile Asgari Ücret 2825 TL arasında ciddi fark herkesin mağlumu. İşte tam olarak hükümetin yıllardır çalışan, üreten ve ülkenin kalkınmasını sağlayan Emeklilere iyileştirme yapmaktan başka çaresi yok. Özellikle seçime az bir süre verilen sözler, düşük maaşdan ziyade EYT baştan olmak üzere hiç bir sorunu çözemeyen hükümeti harekete geçirdi!

Asgari Ücretle eşitlenirse yaşayabiliriz!

Milyonlarca Emekli, son bir haftada hemen hemen gittikleri her yer her platformda en düşük Emekli maaşını iyileştirme isteklerini dile getiriyor. Ankara kulislerinden gelen habere göre en yakın zamanda En Düşük Emekli aylıkları Asgari Ücrete çok yakın bir miktara yükseltileceği yönünde. Ancak bunun içinde bazı Emekliler üzülecek!

İşte Devletin ilk planı!

Devlet Emekliyi mutlu edecek haber duyurusunu yine çok şaşalı yapmaya hazırlanıyor. Genç istihdamı artırmak için bir dünya destek duyuruldu. Aslında bunun sebebi de Emekliler içindi. Özellikle;

Yüksek emekli maaş alan emeklilerin çalışmasına izin verilmeyecek. En düşük Emekli maaşı Asgari Ücretle sabitlenecek ancak yüksek maaş alan Emekliler özel sektörde çalışamayacak. Bunun içinde kıstas, Emekli olan vatandaşın maaşı 4500 TL üzerindeyse başka bir yerde çalışmasına izin verilmeyecek. Bunun hesabıda Asgari Ücret + Asgari Ücret/2 hesabıyla yapılacak. 3000 TL olan Asgari Ücret yılında, 3000+15000 TL üzerinde maaşı olan Emekliler başka bir yerde çalışamayacak. Böylelikle hem genç istihdam problemi (İşsizlik) çözülecek ve en düşük Emekli maaşları zamlanacak. Hükümet 2023 hedeflerinde bir taşla iki kuş vurmanın peşinde!

8 Milyon Emekli vatandaş 1500 TL Emekli maaşı alıyor. 8 Milyon Emeklinin maaşları iki katı artırılarak Asgari Ücretle eşitlenecek ve Emekliler nefes alacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@