Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca memur ve emeklinin büyük heyecanla beklediği 3600 ek gösterge konusunda flaş açıklamalar yaptı. Memurlara 3600 ek gösterge verilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Erdoğan açıklamasının devamında bu işi taahhüt ettiklerini söyledi. Yani en kısa süre içerisinde 3600 ek gösterge düzenlemesi meclise gelecek ve büyük ihtimalle kabul edilecek. Böylelikle özellikle çalışan memurlardan bazı meslek grupları rekor zam alacak ikramiyelere de zam gelecek. Devlete 25 yıl hizmeti olan memurlar emekli olduklarında bu düzenleme ile birlikte rahat edecek.

Emekli maaşları ve ikramiyeler artıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan bizzat duyurdu, Ekim zammı kapıda! İşte rekor artış!

Ek gösterge zammı uzun zamandan beri memur ve memur emeklisinin gündemindeki konulardan biri. İlk olarak 2018 yılındaki seçimler öncesinde gündeme gelen 3600 ek gösterge düzenlemesi özellikle polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmen gibi meslek gruplarını yakından ilgilendiriyor. Memur sendikaları da bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğini sık sık söylüyordu. Nihayet beklenen müjdeli haber geldi. Yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamasında 3600 ek gösterge için ilk müjdeyi vermişti. Ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konuda bir açıklama yaparak hükümet olarak 3600 ek göstergeyi taahhüt ettiklerini söylemişti. Son açıklama ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.

emekli-maaslari-ve-ikramiyeler-artiyor-cumhurbaskani-erdogan-bizzat-duyurdu-ekim-zammi-kapida-is-3

3600 EK GÖSTERGE ZAMMI İLE MAAŞLARDA ARTIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur sendikaları ile yaptığı görüşme sonrasında 3600 ek gösterge konusunda talimat verdiğini dile getirmişti. Ek gösterge düzenlemesinin gelmesi ile birlikte 2200 olan Emekli Sandığı'na tabi 25 yıl çalışması bulunan bir memurun 3600 ek göstergesi yükselmesi ile emekli aylığı 4723 liraya çıkacak. 30 yıl hizmeti olan bir memurun ise 4016 lira olan emekli maaşı 3600 ek gösterge sonrasında 5038 liraya yükselecek. Yani düzenleme ile beraber emekli aylıklarına rekor bir zam gelmiş olacak. Mevcut durumda 3000 ek göstergeli Tabi olan ve 25 yıl hizmeti bulunan bir memurun ek göstergesinin 3600'e yükselmesi durumunda emekli aylığı 3873 liradan 4723 liraya çıkacak.

emekli-maaslari-ve-ikramiyeler-artiyor-cumhurbaskani-erdogan-bizzat-duyurdu-ekim-zammi-kapida-is-2

EMEKLİ İKRAMİYELERİNDE 32 BİN LİRA ARTIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması ile birlikte memur ve emeklilerin umutları artarken 3600 ek gösterge konusu sadece maaşları etkilemiyor. Aynı zamanda emekli memurların emekli olurken aldıkları emeklilik ikramiyeleri de etkilenecek. Ek göstergenin 3600’e yükseltilmesi ile birlikte bir anda emekli ikramiyelerinde 32 bin liralık bir artış görülecek. Şimdilik düzenleme öğretmen, polis, din görevlisi, hemşire gibi meslek gruplarını ilgilendiriyor ancak son karar masada verilecek yani 3600 ek gösterge kapsamına başka meslek grupları da alınabilir. Bu yönde taleplerin olduğu biliniyor.

emekli-maaslari-ve-ikramiyeler-artiyor-cumhurbaskani-erdogan-bizzat-duyurdu-ekim-zammi-kapida-is-1

MAAŞLAR DA YÜZDE YİRMİ BEŞ ARTIŞ BEKLENİYOR

2018 yılından bu yana gündemde olan 3600 ek gösterge düzenlemesi bu yıl hayata geçecek gibi görünüyor. 3600 ek göstergenin kabul edilmesi halinde 30 yıllık hizmeti bulunan Öğretmen polis ve 4 yıllık Dini Yüksek Öğretim mezunu din görevlilerinin emekli maaşlarında yüzde 22 artış beklenirken hemşire ve diğer İmam Hatip mezunu din görevlilerinin maaşlarında yüzde yirmi beş artış görülecek.