Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıklamış olduğu aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranına çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşlarına %30 oranında zam yapılacağını müjdeledi. İşte detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıklamış olduğu aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranına çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşlarına %30 oranında zam yapılacağını müjdeledi. İşte detaylar…


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşlarına %30 oranında yapılacağı müjdesini vermesinin ardından en düşük ve en yüksek emekli aylıkları merak konusu oldu. TÜİK’ in son altı aylık verileri dikkate alınarak aynı zamanda refah payının da eklenmesi ile maaşlara yapıldı. Emekliler ne kadar maaş alacaklarını merak ediyor.

AnyConv.com__a


Emekli Maaşlarına %30 Oranında Zam Müjdesi Başkan Erdoğan’dan Geldi!


TÜİK’ in 3 Ocak 2022 tarihinde açıklamış olduğu enflasyon rakamlarının ardından hem memur maaşları hem de emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı en çok araştırılan konular arasında yer alıyordu. Bu bağlamda son altı ayın enflasyon rakamlarının açıklanması ile memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları netleşti. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün memur ve emekli maaşları ile ilgili olarak %25 oranında zam yapılacağını söylemişti. Ancak bugün yaptığı açıklama ile bu oranı %30’ a çıkardıklarının müjdesini verdi. Başkan Erdoğan’ ın önceki açıklaması, “Enflasyondaki düşüş seyrinin devam edeceğini göreceğiz. Bu yıl enflasyonun üzerindeki köpüğü tamamen alıp, önümüzdeki sene gündemimizden tamamen çıkartmayı hedefliyoruz.

Maaş artış oranı yüzde 16.48 olarak ortaya çıkmıştır. SSK ve Bağ-kur emeklilerinde bu oran 15.4 olarak çıkmıştır. Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum. Eş durumu mazereti için diğer eşin de kamu personeli olma şartı aranmayacak. Kullanılmayan izinleri bir sonraki yıla aktarabilecekler.

Ücretsiz izne ayrılma hakları da bulunacak. Kısa süre önce yaklaşık 500 bin sözleşmeli personelimizin kadro beklentilerine yanıt verdik. Geniş bir alandaki sözleşmeli personelimize kalıcı çözümler üretiyoruz. 500 bin kardeşlerimizle ailelerini etkileyen bu adımın hayırlı olmasını diliyorum” şeklindeydi. 


Başkan Erdoğan’ ın bugün yaptığı açıklama ise “Memur maaşlarında yüzde 87'lik artışa gitmiş, temmuz ayında yüzde 42'ye varan zam yapmıştık. Memurlarımızın ve emeklilerimizin oranlarına razı olamadık. Bakanlarımızla yaptığımız değerlendirme sonucunda memur ve emekli maaşlarında yüzde 25'lik bir artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Bunu da dün katıldığımız memur buluşmasında duyurmuştuk.

Memur buluşmasına giderken bakanlarımıza bu oranı daha da yukarı çıkacak formüller bulmaları talimatını vermiştik. Dün ve bugün yürütülen çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30'a çıkaracak imkanlar sağladık. Buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdelerini veriyoruz.

En düşük emekli maaşının da 5 bin 500 lira olacağını duyuruyoruz. Yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yeni artışlar yapılacağını hatırlatmak istiyorum” açıklamalarında bulundu. yapılan bu açıklama ile en düşük memur maaşı aile ödeneği dahil 11.848 TL” ifadelerini kullandı. 

Emekli Maaş Zammı Hangi Tarihte Yasalaşacak? Önümüzdeki Ay Maaşlar 7500 TL Olacak mı? Emekli Maaş Zammı Hangi Tarihte Yasalaşacak? Önümüzdeki Ay Maaşlar 7500 TL Olacak mı?

9000tl


Emekli Memur Aylığı Ne Kadar Oldu?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün emekli ve memur maaşlarına refah payı eklenerek %25 oranına zam yapılacağını açıklamıştı. Ancak bugün yaptığı açıklama ile bunun %30’ a çıkarıldığını ifade etti. Yapılan zammın ardından aile yardım ödenekleri de dahil olup arttırılarak en düşük memur maaşı 11. 837 TL’ ye çıktığı en düşük memur maaşının da 7.901 TL’ ye çıktığını ifade edebiliriz. 


Yapılan açıklamaların ardından en düşük ve en yüksek memur maaşı merak konusu oldu. Yapılan zam ile birlikte en düşük emekli maaşı 3.500 TL’ den 5.500 TL’ ye çıktığı belirtildi. Ayrıca emekli memur aylıklarına baktığımız zaman müsteşar 21.900 TL’ den 28.729’a, genel müdür 19.359’ dan 25.427’ e, öğretmen 7.476’ dan 11.833’ e, hemşire 7.266’ dan 11.833’ e, mühendis 9.114’ den 11.848’ e çıkarıldığını görüyoruz.